Finnországi levél hazámból Finnországból szülöhazámba Magyarországra
Kedves Olvasók !
A mai modern világban a csomagolások és a müanyag fénykorában egyre több hulladékot “termelünk “. A hulladékhegyek nagy területeket foglalnak el, a bomló hulladékok és a bomlás közben keletkezö káros melléktermékek környezeti problémát jelentenek. Ezért a hulladék kezelése egyre aktuálisabb lett a világon mindenütt.
Mai levelem a finnországi hulladékgyüjtéssel foglalkozik.
Egy kis történelem
Finnországban az 1900-as évek elején az iparosodás és a városok fejlödése a mindenféle hulladék mennyiségének növekedését jelentette.

Szeméttelep
Finnországban 1927-ben szabályozták az egészségügyi ellátásra vonatkozó törvényeket és ezzel kapcsolatban kötelezték a járásokat a helyi hulladék kezelésére, mely az ország külömbözö részein szeméttelepek létesítését hozta magával.
Papirgyüjtés
A papirgyüjtés azonban ennél sokkal régebben, nevezetesen már az 1920-as években elkezdödött. Ennek oka az 1920-30 – as években Németországban fellépett papírhiány volt. Ruben Liebkind üzletember kezdett hulladékpapírt importálni Finnországból Németországba és mivel a gyüjtöknek fizettek, egyes eszmei egyesületek a papírgyüjtésböl jövedelemre tettek szert.

Papirgyüjtés
A II. világháború éveiben és a háború után az ipar nagy nyersanyaghiányban szenvedett és nem csak papírt gyüjtöttek, hanem textilt, gumit, fémet stb. A gyüjtést magánszemélyek végezték térités ellenében és ezért az 1950-1960 években a papírgyüjtés virágkorát élte.
Az 1970-es években jöttek létre azok a vállalkozások, melyek szervezetten foglalkoztak papírgyüjtéssel, ezzel megszünt a magánszemélyek üzte papírgyüjtés. Kb. 20 évvel ezelött kezdödött a különbözö kartonpapirból készült csomagolások rendszeres gyüjtése és 1998-ban a papíripart kötelezték az összegyüjtött papírtermékek újrafelhasználására.
Üvegek gyüjtése
Az üvegeket az 50-es évek óta veszik vissza. Az üveg nagyságától függöen a visszakapott pénz 10 – 30 eurocent üvegenként.
Jelenleg Finnországban a használt üvegek kb. 90 %-ából lesz új üveg vagy valamilyen más használati tárgy.
Törvény a szemétkezelésröl, szemétkezelési üzemek
Ez a törvény 1978 óta szabályozza a szemét kezelését. Szabályozták a szeméttelepek létesítésére vonatkozó elöírásokat is és megtiltották az organikus szemét vitelét a szeméttelepekre. Ez nagyban csökkentette a szeméttelepekre vitt hulladék mennyiségét. Egy évvel késöbb megnyílt Riihimäki városában a Oy Suomen Ongelmajäte – Finlands Problemavfall Ab, / Finnország Veszélyeshulladék feldolgozó üzeme.

Riihimäki hulladékfeldolgozó üzem
Ezt a 90-es években számos kisebb, járási szemétkezelési vállalat létesítése követte .
Elkezdödött az un. bioszemét elválasztása a többi szeméttöl és megindult a bioszemét kezelésével kapcsolatos felvilágosító munka.
A kiadott tájékoztató listák megjelölték, hogy mi a bioszemét és mi nem az. Így pl. többek között a gyümölcsök és zöldségek héja, az élelmiszermaradékok, halszálkák és csontok, kávézacc, kis teászacskók , papirból készül kávészürök, papirszalvéták és papírzsebkendök mind a bioszemét fogalmába tartoznak. A bioszemetet papírzacskóban vagy külön erre a célra készült elbomló müanyagzacskóban kell a bioszemét saját ládájába dobni.
Hogy hogyan kell ilyen nagy papírzacskókat csinálni hulladékpapírból azt rövid bemutató filmek segítségével népszerüsítették. Itt látható egy ilyen film: https://youtu.be/pg1Z2zqJx7U
Szemétégetés
Az elsö szemétégetö az 1960-as években épült, de csak a Turkuban 1975-ban létesült erömü jelentett elsösorban energiamegoldást is. Ezt azóta már többször korszerüsítették. Az ottani technika segitségével 60 %-kal csökkent az üvegházi gázkibocsátás .

Szemétégetöüzem Turkuban
A hulladék energiacélokra való felhasználása így csökkenti a fosszilis eredetü tüzelöanyagok szükségletét.-
Müanyag gyüjtése
A legutóbbi években derült fény arra, hogy a világ tengereiben jelenleg már szinte több a müanyag hulladék, mint a hal. A nagy halak közül sokan a lenyelt müanyagtól nem egy esetben elpusztultak már. Hasonló halál ért már tengeri nagy madarakat is. A képen látható, hogy mi maradt egy müanyaghulladékot ot nyelt albatroszból

Müanyagot nyelt albatrosz maradványai
Az emberek mindent eldobálnak és úgy tünik, hogy a tengereparti országokban sokan a tengert tartják a világ szemétládájának. Óriási müanyagszemétböl álló ”szigetek” úsznak a tengerekben, becslések szerint 150 millió tonna súlyban és a hullámok a partra mossák az úszó müanyagszemetet. Ezért a régebben homokos tengerpartok egy része leginkább szeméttelephez hasonlít, fürdésre alkalmatlan. Ez kedvezötlenül befolyásolja a túrizmust.

Valamikor hajdanán ez egy homokos tengerpart volt
A legtöbb müanyagszemét a tengerparthoz közel lévö szeméttelepekröl és a különbözö hajókból-csónakokból egyemesen a tengerbe öntött szemét . Úgy tünik, hogy szinte senki nem gondol arra a megdöbbentö tényre, hogy mennyi idöbe telik a különbözö müanyagok elbomlása. Erröl ad felvilágosítást az alábbi kép.

Hány évig “él” amüanyag ?
Képmagyarázat : cigarettacsikk :2 év. müanyag zacskó :20 év, müanyag szívószál: 200 év, italos dobozok müanyag kerete: 400 év, üditök muanyag palackjai és a poharak :450 év, müanyag pelenkanadrág és fogkefe: 450 év, halászháló : 600 év.
Finnországban a szelektált hulladéklgyüjtés új fejezete 2016-ban kezdödött azzal, hogy külön gyüjtjük a münyagot. Kiderült, hogy a szemét nagy részét képezik a müanyag csomagolások. Szinte mindennek müanyag csomagolása van, az üditöitalos üvegektöl kezdve a felszeletelt kenyérig.

Müanyagszemetget a sárga ládába !
A müanyagszemét élénksárga tartályai már nagyon sok ház udvarán megjelentek. Kezelése olcsóbb mint az un. vegyes szemété, a tartályokat rendszeresen ürítik. A finn fövárosban 2021-el bezárólag kötelezö lesz a müanyagszemét gyüjtése azokban a lakóházakban ahol minimum 5 lakás van. Ez már elkezdödött Nyugat-Finnországban 2018 júniusa óta, ahol a 20 lakásos vagy annál nagyobb lakóházakban kötelezö a müanyagszemét szelektált gyüjtése.
Kedves Olvasók !
A fenti sorok felületes bepillantást adnak a finnországi hulladékgyüjtésröl. Hogy mi történik a gyüjtött hulladékkal, azaz az újrafelhasználásról legközelebbi bejegyzésemben lesz szó.
Judit Mäkinen
- Forrás :
- https://www.aamuset.fi/uutiset/1613300727/Topinojan+kaatopaikka+suljetaan+vuoteen+2022+mennessa
https://kivo.fi/jatehuollon-kehitys-itsenaisen-suomen-historiassa/ - https://duunitori.fi/tyopaikat/tyo/asiakaspalvelukoordinaattori-sbsar-1513517https://fi.wikipedia.org/wiki/Paperinker%C3%A4ys_(yritys)
- http://papunet.net/materiaalia/kuvapankki/kuvat/bioj%C3%A4teastia
- https://fi.wikipedia.org/wiki/Tyynenmeren_j%C3%A4tepy%C3%B6rre
- https://www.maaseuduntulevaisuus.fi/ymparisto/paperista-runsaat-70-prosenttia-kierr%C3%A4tet%C3%A4%C3%A4n-1.36978
- https://fi.wikipedia.org/wiki/Turun_j%C3%A4tteenpolttolaitos
- https://www.fortum.fi/tietoa-meista/yhtiomme/energiantuotantomme/voimalaitoksemme/riihimaen-tuotantolaitos
- https://lassikko.lt.fi/muovinkerays-muuttuu-pakolliseksi-paakaupunkiseudulla
- https://www.palpa.fi/juomapakkausten-kierratys/pantillinen-jarjestelma/
- https://www.hsy.fi/fi/asukkaalle/lajittelujakierratys/lajitteluohjeet/biojate/Sivut/default.aspx
- https://www.aamulehti.fi/
- https://wwf.fi/uhat/merten-muoviroska/
- http://arkijarki.net/muovin-kierratys-alkaa/
- https://www.infofinland.fi/fi/elama-suomessa/asuminen/jatehuolto-ja-kierratys
- https://kivo.fi/jatehuollon-kehitys-itsenaisen-suomen-historiassa/
Hozzászóláshoz be kell jelentkezni!