Finnországi levél hazámból Finnországból szülöhazámba Magyarországra
293.levél
Kedves Olvasók !
Ebben a hónapban – márciusban – Helsinkiben több olyan ünnepi rendezvény is van, ami összefügg Magyarországgal. Ezekröl lesz szó mai levelemben.
Március 1.- Bogányi Gergely zongoramüvész szólóhangversenye
Helsinkiben a Zenepalotában – Musiikkitalo- annak Camerata termében volt ez a nagysikerü hangverseny. A koncerttel Magyarország Helsinki Nagykövetsége és a Helsinkiben müködö Balassi Intézet ünnepelte Finnország és Magyarország diplomáciai centenáriumát.
Bogányi Gergely , Kossuth díjas világhírü zongoramüvész gyermek- és fiatalkorának jelentös részét Finnországban töltötte. Szülei Forssa városában voltak évtizedekig zenetanárok. Gyermekeik Finnországban jártak iskolába, majd a Sibelius zeneakadémiában folytatva tanulmányaikat. mind a négyen hivatásos zenészek lettek.
Bogányi Gergely évtizedes álma egy új zongora tervezésével valósult meg.

Bogányi zongora
Az „ áramvonalas” Bogányi zongora tervezésében Bogányi Gergely mellett többen is dolgoztak, Bolega Attila fökonstruktör, Üveges Péter Attila designer és Cs. Nagy József intonációs szakember. A zongora különlegessége többek között az, hogy a „lelke” nem fából – hagyományosan – hanem carbon kompozitból készült.

Team Bogányi : a zongora tervezöi
Ennek a zongorának egy példányát Finnország centenáriumának évében – 2017-ben Magyarország Finnországnak ajándékozta. Ezen a zongorán játszott a müvész.A müsoron Claude Debussy, Gounod-Liszt és Robert Schumann müvei szerepeltek.
Egy nagyvonalú hangversenyorozat is volt márciusban Helsinkiben és annak legközelebbi környékén Vantaa városában.Márciusban egy hétig Kodály Zoltánra emlékeztek a zeneiskolák diákjai, tanárai és azok akik Kodály Zoltán elvét : „ A zene mindenkié „ maguknak vallják. Megrendezésre került ugyanis március 5-10 között a
XXVIII. Nemzetközi Kodály -hét Helsinkiben
Idén különösen emlékszünk Kodály Zoltánra, mivel idén van születésének 135.és halálának 50. évfordulója.

Kodály Zoltán halhatatlan zeneszerzö és zeneoktató
Az eseménysorozat fö szervezöje az Itä-Helsingin Musiikkiopisto = Kelet-Helsinki zeneiskola . Ez az az iskola melynek magyar származású tanárai – Szilvay Csaba és az öccse Géza – által alapított Juniorjouset – Fiatal vonósok zenekara felfutotta a Kodály módszerével megvalósuló finnországi zenetanítást a világ térképére.

Itä-Helsingin Musiikkiopisto
Az ünnepi hét szervezöi között a fent említett zeneiskola mellett részt vett a Helsinki Balassi Intézet , Espoo zeneiskolája, a Sibelius zeneakadémia, a Juvenalia zeneiskola, Vantaa zeneiskolája, a Helsinki konzervatórium és a Kallio zeneiskola nevü intézet Helsinkiben.
A rendezett Kodály héten felléptek az iskolák régi és jelenlegi tanárai és növendékei. A hangversenyeket Helsinkiben és a vele összèpült városban Vantaa-ban tartották, minden nap más – más helyen bemutatva a Kodály módszer által a zenetanításban elért eredményeket.
Az eseménysorozat müvészeti vezetöi Csilla Tuhkanen csellómüvész és Kristiina Junttu zongoramüvész voltak.
A Kodály – hét programja
Március 5 – Megnyitó hangverseny a Balassi Intézetben, a Magyar Kultúrális és Tudományos Központban Helsinkiben.
Március 6 – Hommage à Zoltán Kodály: Réka Szilvayn (hegedü) Marko Ylönen (csello), Timo Koskinen (zongora ) és a Sibelius-Akadémia tanulóinak hangversenye Helsinkiben a Musiikkitalo- Zenepalota Camerata-termében
Március 8 – Nagy rezonancia . A Kelet-Helsinki zeneiskola és az Espoo zeneiskola 7-16 éves csellósainak és nagybögöseinek együttes hangversenye a Helsinki városháza dísztermében
Március 9 – A népzenétöl a romantikáig. Jaana Laasonen (fuvola Olli Varonen (csello) és Kristiina Junttu (zongora ) fellépése a Vantaa-ban levö Rekola városnegyed templomában . Az itt fellépett zenészek láthatók az alábbi képen.
Fiatal kamarazenészek és a Helsinki Juniorjouset zenekar hangversenye Helsinkiben a Laajasalo városnegyed templomában.
Március 10 – Záróhangverseny a Kelet-Helsinki zeneiskolában.
A legtöbb hangversenyre ingyenes volt a belépés.
Kedves Olvasók !
Kodály Zoltán zeneoktatási módszere meghódította a világot. Ez nagyban köszönhetö a világ minden részén tanító magyar zenészeknek, akik „A zene mindenkié „ elv sikeres, lánglelkü megvalósitói.
Judit Mäkinen
- Forrás :
- https://www.televizio.sk/2017/03/50-eve-hunyt-el-kodaly-zoltan-1882-1967/
- https://www.origo.hu/kultura/20150120-bemutattak-a-magyar-csodazongorat.html
- https://hir.ma/zene-2/megerkezett-a-legnagyobb-boganyi-zongora-az-erkel-szinhazba/724680
- https://www.yelp.ca/biz/it%C3%A4-helsingin-musiikkiopisto-helsinki
- https://www.helsinginuutiset.fi/tapahtumat/489139-xxviii-kansainvalinen-kodaly-viikko
- https://www.vantaansanomat.fi/artikkeli/493852-rekolan-kirkossa-soivat-huilu-sello-ja-piano
Hozzászóláshoz be kell jelentkezni!