Finnországi levél hazámból Finnországból szülöhazámba Magyarországra
Kedves Olvasók !
Örömmel olvastam nemrégen, hogy Magyarországon megalakult a Sibelius társaság. A zenekedvelök részére Sibelius neve nem ismeretlen. Feltételezem azonban, hogy sokan vannak Önök között olyanok, akik Jean Sibeliusról- Finnország legismertebb zeneszerzöjéröl – nem hallottak , de érdeklödnek a finn zene iránt. Sibeliusról egy régebbi levelemben már részletesen beszámoltam , az itt olvasható : https://finnorszagilevelek.com/2014/12/04/125-level-tuusulanjarvi-i-sibelius/

Jean Sibelius 1865-1957
Finnországban a nemzeti hagyományok ápolása fontos dolog és több olyan szervezet, egyesület és társaság van az országban, melyek fö feladata a finn kultúra megörzése, fenntartása és ápolása. Ezek közé tartozik mai levelem témája a finn
Finn Sibelius társaság
Jean Sibelius 1957 szeptember 20.-án halt meg. Már ugyanabban az évben, három hónappal a halála után december 7.-én megalakult a nevét hordozó Sibelius társaság.
A társaság elsö elnöke Lauri A. Puntila ( 1907-1988) professzor volt. Az elsö nagy feladat a Sibeliusról elnevezett parkban felállítandó szobor volt, melyet 1967-ben avattak fel.
A szobor Eila Hiltunen szobrász müve
. Ehhez a szoborhoz személyes élményem füzödik. A szobor rozsdamentes acélból készült csöveit a müvésznö egy segéddel személyesen forrasztotta össze a parkban. Ezen a parkon át vezetett az én utam a munkahelyemre . Így követhettem az óriási müemlék felállításának mozzanatait és a munka elörehaladását.

Sibelius emlékmü Helsinki
Ez az emlékmü jelenleg Helsinki egyik leglátogatottabb látnivalója. A müalkotás egy verseny gyöztese. A versenyt 1961-ben hirdették meg és határidöre 150 pályázat érkezett. Mivel a bírálóbizottság nem tudott dönteni, a pályázatot egy év mulva megismételték, ennek gyöztese volt az akkor 40 éves Eila Hiltunen Passio Musicae nevü müvével.

Eila Hiltunen 1922-2003
A bírálóbizottság által választott gyöztes mü nem váltott ki egyhangú elismerést a Sibelius társaság vezetöségében akik közül a müvet többen is absztraktnak és szentségtörönek tartották. Mivel a mester arcképe nem tartozott az eredeti kompozicióhoz a végleges döntés csak 1963-ban született, amikor a müvésznö Sibelius arcképével egézítette ki a kompoziciót.

Jean Sibelius
Eila Hiltunen segédként Emil Kukkonent 21 éves hegesztöt alkalmazta és kettesben kezdtek hozzá Lauttasaariban egy barakkban a kb. 600 csöböl álló több mint 20 tonna súlyú emlékmü csöveinek összehegesztéséhez. Sajnálatomra Emil Kukkonenröl nem találtam képet. A végleges munka – az elkészült négy rész összehegesztése- az emlékmü helyén az akkor már Sibeliusról elnevezett parkban a müalkotás jelenlegi helyén történ, mint ezt fentebb emlitettem. A munkát nagy közönség nézte végig. Végleges formájában a monumentum 8,5 m magas , hossza 10,5 m és mélysége 6,5 m.
A Sibelius társaság másik nagy müve a Sibeliusról elnevezett nemzetközi hegedüverseny alapítása.
Sibelius hegedüverseny
Ezt a nemzetközi versenyt elöször 1965-ben szervezték , Sibelius 100. születésnapjának évében. A verseny idén november 22 és december 3 között kerül 12. alkalommal megrendezésre .

Sibelius hegedüverseny
A Sibelius nemzetközi hegedüversenyen minden olyan versenyzö részt vehet, aki 1990-ben vagy azután született. Májustól lehet jelentkezni a háromfázisú versenyre, melyen a különbözö fordulókban elöadandó müveket már nyilvánosságra hozták.
.Sibelius emlékét a társaság másképp is örzi. Ennek egyik formája a
Sibelius emlékérem
Az elsö ilyen érem a zeneszerzö 50 . születésnapjának ünnepléséhez füzödik. Az érem Ville Vallgren ( 1855-1940) szobrász müve , bronzból készült.

Sibelius érem
A világháború miatt az érmet elöször 1920-ban verték Berlinben Otto Oertel Die Berliner Medaillen –Münze nevü gyárában . Ezt az érmet elöször 1965-ben osztották ki három személynek. Ök az államelnäök Urho Kekkonen, Sibelius özvegye Aino Sibelius és a világhírü karmester Herbert von Karajan voltak.
A finn Sibelius társaság egyik nagy munkája
Sibelius összes müvének kiadása
Ez egy évtizedes munka. A kiadást 52 kötetre tervezi a társaság együtt a Nemzeti könyvtárral és a Breitkopf&Härtel kiadóval. Az elsö kötet 1996-ban jelent meg. A 2015-ös év végén 26 kötet , azaz a tervezett kiadások fele volt készen. A teljes képhez nagyban hozzájárul, hogy 1982-ben Sibelius örökösei az összes hagyatékban fellelt kéziratot a Helsinki Egyetemnek ajándékozták
A sorozat 24.kötete Sibelius Opus-szám nélküli zongorára írt müvei, ezeket Anna Pulkkis Sibelius-kutató gyüjtötte össze.
Sibelius életmüvét több külföldön müködö Sibelius társaság is örzi.
Külföldi Sibelius társaságok
A világ elsö Sibelius nevét viselö társaság az Egyesült Államokban közelebbröl Pennsylvania állam Pittsburgh-hoz közeli Monessen nevü bányavárosában jött létre 1915 július 8.-án. Itt dolgozó finn emigránsok akkor alakítottak egyesületet Finnish-American Musical Club néven. A finn vezetöségnek bátor ötlete támadt: felkérték Sibeliust, hogy felvehessék az ö nevét ! Az erre vonatkozó rendkívül udvarias és hazafias lelkü levelet 1915 augusztus 4. napján írták alá a vezetöség tagjai. Társaságuk nevét Sibelius Club névre szerették volna változtatni és legnagyobb örömükre, egyben meglepetésükre is Sibelius hozzájárult a tervhez. Zenekaruk Louhi Band néven ismert lett egész Amerikában.( A Kalevalát ismerök tudják, hogy Louhi a fin nemzeti eposz egyik központi alakja )

Louhi band
Angliában 1984-ben alakult a United Kingdom Sibelius society Németország Sibelius társasága 1991-ben alakult , a neve : Die Jean Sibelius Gesellschaft Deutschland e.V.Norvégiában 1994 óta van Sibelius társaság: Sibelius selskapet i Norge néven. Ezeken kïvül müködik az Egyesült Államokban The Sibelius Society in U.S.A. és Japánban a The Sibelius Society of Japan, Litvániában The Sibelius Society of Lithuania, Olaszországban Sibelius Society Italy, Izraelben pedig egy Sibelius csoport létezik. Itt említem meg, hogy a 3. alkalommal rendezett Sibelius hegedüverseny gyöztese Yuval Yaron izraeli müvész volt. A Sibelius hegedüversenyt itt lehet meghallgatni az ö elöadásában. https://www.youtube.com/watch?v=zQtg2qmldag
Finnországban Sibelius-társaság müködik Helsinkin kívül Hämeenlinna- ban 1958 és Järvenpää-ben 1959 óta.
Magyarországi Sibelius társaság – Unkarin Sibelius seura
A Sibelius társaság Magyarországon alakult 2019 májusában. Erröl a Parlando nevü magyar nyelvü, internetes ujság így számol be :
”Bemutatkozik a Magyar Sibelius Társaság Egyesület Hosszú előkészítés után 2019 májusában megalakult a Magyar Sibelius Társaság Egyesület, a MAST. Első támogatója és fáradhatatlan segítője a Finn Sibelius Társaság (Sibelius-Seura) elnökségi tagja, Jorma Mäenpää volt. A MAST alapítóinak célja az volt, hogy a finn zeneszerző életművét Magyarországon népszerűsítse, a magyar-finn zenei kapcsolatokat ápolja és erősítse. E célok elérésében nagy segítséget jelent, hogy az alapító tagok többsége zenész, számukra Sibelius művei jól ismertek és kedveltek. Örömmel szerveznek e művekből hangversenyeket Magyarországon és a határokon túl is. A MAST céljai között szerepel még a Sibelius-életművel kapcsolatos kiadványok megjelentetése, tudományos előadások szervezése, a zenei vonalon elismert külföldi és magyar szakemberek találkozásának és tapasztalatcseréjének megszervezése, a külföldön működő Sibelius Társaságokkal való kapcsolat kiépítése és velük közös programok szervezése. A MAST elnöke Szabadi Vilmos kiváló hegedűművész, aki szoros kapcsolatban áll a Finn Sibelius Társasággal és kurzusokat tart Finnországban. ”
A cikk teljes egészében itt olvasható : http://www.parlando.hu/2020/2020-1/Sibelius.pdf
Kedves Olvasók !
Sibelius zenéjének rajongójaként szeretettel köszöntöm a Magyar Sibelius társaságot remélve, hogy a társaságon keresztül egyre több magyar zenekedvelö ismerheti meg Jean Sibelius, Finnország egyik legjelentösebb zeneszerzöjének hallhatatlan müveit.
Judit Mäkinen
- Forrás :
- http://www.sibeliusseura.fi/
- https://fi.wikipedia.org/wiki/Jean_Sibelius
- http://www.sibeliusseura.fi/fin/historia.html
- http://www.sibeliusseura.fi/fin/historia.html
- http://www.reimari.fi/2018/08/28/sibelius-monumentti-50-vuotias-eila-hiltunen-tutuksi-haminalaisille/
- https://fi.wikipedia.org/wiki/Sibelius-monumentti
- https://www.iltalehti.fi/matkajutut/a/201703222200089564
- https://www.iltalehti.fi/matkajutut/a/201703222200089564
- https://www.sibeliuscompetition.fi/
- https://www.kansallismuseo.fi/fi/kuukauden-esineet/2015/ensimmaeinen-sibelius-mitali
- https://www.kansallismuseo.fi/fi/kuukauden-esineet/2015/ensimmaeinen-sibelius-mitali
- http://www.sibeliusseura.fi/fin/teokset.html
- https://www.sttinfo.fi/tiedote/sibeliuksen-35-aiemmin-julkaisematonta-pianoteosta-koottiin-yhteen-kansalliskirjastossa?publisherId=3747&releaseId=26325799
- https://yle.fi/aihe/artikkeli/2014/12/15/maailman-ensimmainen-sibelius-seura
- http://www.sibeliussociety.info/society.htm.
Visszajelzés: Finnország a lobogó zászlók országa-392.levél | Finnországi levelek/ Suomesta unkariksi/Hungarian letters from Finland
Rendkívül alapos és jól dokumentált tudósítás a Sibelius emlékműről (Helsinki) és a világszerte működő Sibelius Társaságokról.
________________________________
KedvelésKedvelik 1 személy