Kedves Finn nyelvet kedvelök !
A nyárszótár után most újabb kis szógyüjteményt kezdünk és ez az összel függ össze. Aktuális, mert Finnországban már érezzük az ösz leheletét.
Az ösz finnül: syksy . Kiejtés y = ü így a kiejtés : szükszü. A kettös y = hosszú ü , hosszabb mint a magyar hosszú ü . kb így : üüü. Megjegyzés : Sajnos ezen a gépen nem tudok hosszú üt írni .
Elsö szavunk
Syyskesä = Nyárutó
Még melegek a napok, sok a napsütés. èrnek a kerti és erdei gyümölcsök, a ribizli, alma , fekete- és vörösáfonya. Megjelennek az elsö gombák, közöttük a nagyon kedvelt sárga rókagomba.
Syysilta- Öszi este
Ez a kép Eira Salo felvétele nagyon szépen visszaadja az öszi naplemente hangulatát. Az öszi este több finn költöt is megihletett. Syysilta címmel írt verset J.L.Runeberg, Katri Vala, Saima Harmaja és Viktor Rydberg is. Hogy van-e valamelyik versnek magyar fordítása azt Önök közül talán tudja valaki ?
Syysaamu – Öszi reggel
Ilyenkor hüvös van, nem egyszer deres már a határ. A villanydrótokon gyülekezö madarak üldögélnek és a mezökön is gyülekeznek a nemsokára délebbi tájakra indulók. Remélem, hogy kinyílik ez a you tube film : https://www.youtube.com/watch?v=xoJnGHF28Xc. A neve Syysaamu. Petri Voutilainen fényképezte Taivalkoskiban a Pesiölampi kis tó és a nagy folyó az iijoki mentén. Érezni az öszi reggel hangulatát.
Syyshortensia – Öszi hortenzia magyar név : Bugás hortenzia Hydrangea paniculata ’Grandiflora’
Nyár végén és az ösz elején virágzik ha jó helyen mészmentes talajban van, akkor nagy bokor ez 250 cm magasra is megnö . Rengeteg a virág mint a képen is látható. A virágok alakja kissé hasonlít az orgona virágaira. Egy módosított változata melynek neve FinnE még a lappföldi telet is kibírja, de inkább az ország déli részein nö. Az elsö hideg éjszakák után a fehér virágok vörösesek lesznek
Syyshalla – Öszi fagy
Ez az elsö biztos jele az ösznek, talajmenti fagy ami föleg az alacsonyabban fekvö földeken észlelhetö. Gyakran hallható a meteorológiai jelentésekben már augusztus közepe táján, hogy ”alavilla mailla on hallan vaara” = Az alacsonyabb földeken fagyveszély van. Alfred Hauge norvég író 1812-ben megjelent regényének finn címe : Syyshalla. A Kirjapaja kiadó gondozásában jelent meg a finn fordítás 1953-ban Martola Aino Helin fordította finn nyelvre.
Syysmuoti – Öszi divat
Állítólag a finnországi öszi divat színei idén a piros minden árnyalata a rozsaszíntól a vérvörösig , a narancssárga és a barna minden változata. Az ilyen megállapítások nem nagyon hihetöek mert ugyanakkor azt is állítják, hogy divat a zöld színnek minden változta az almazöldtöl a sötét mohazöldig és a kék is. Itt jegyzem meg, hogy a kék szín a finn nök kedvenc színe, ez a szín nagyon jól áll a szöke nöknek. A finn nök öszi ruhatárának elengedhetetlen darabja a kabát, nevezetesen a syystakki = öszi kabát.
Syysmyrksy – Öszi vihar
Az ösz a viharok ideje. Finnországban akkor beszél a meteorológia viharról, ha a szél sebessége több mint 21 m / sec. Az ország legszelesebb része a Lappföld, de ott a viharok kevesebb kárt okoznak mint a déli országrészen. Ennek oka, hogy a Lappföldön nincsenek magas fák , amiket az erös szél kidönthetne. Az öszi viharok az erdökben óriási károkat okozhatnak. A villanyvezetékekre zuhant fák hosszabb áramszünetet jelentenek nem egyszer többezer háztartásban. A viszonylag alacsony Balti tengeren a hullámok magassága elérheti a 7 m magasságot is.

Vihar után
Syyskylvö – Öszi vetés
Finnországban az öszi vetés ideje szeptember-október, akkor látni vetögépeket a földeken. A vetést jó idöben úgy kell végezni, hogy a növény még a tél elött akkorára fejlödjön, hogy kibírja majd a telet. A konyhakertekben ilyenkor ültetik többek között a fokhagymát, articsókát, paszternákot és a feketegyökeret.
Syyskyntö- Öszi szántás
Ezen az északi szélességi fokon, ahol Finnország fekszik az öszi szántás egyike a legfontosabb mezögazdasági munkának. Biztosítja a gaz irtását, gondoskodik a földeken maradt növénymaradványok komposztásáról valamint elösegíti a föld felpuhítását és ezzel a téli fagyos idö után a nedvesség raktározását a felszántott földbe. A jól végzett öszi szántás elöfeltétele a tavaszi szántás sikerének mert lehetövé teszi , hogy tavasszal kevesebb gépi munkára legyen szükség.
Syyshehku- Öszi ragyogás
Az ösz nagyon színes évszak Finnországban. Az öszi színpompa ihlette Heini Riitahuhta keramikust aki a finn Arabia cég müvésze. Ö tervezte azt a Runo =Vers nevü edénysorozatot, melynek egyik része a Syyshehku névre hallgat. Ebben a sorozatban van a képen ábrázolt bögre is. Hogy miért van rajta dália ? Mert a dália egyik finn neve: syyshehku. Itt jegyzem meg, hogy a dália nevét egy svéd botanikusról Andreas Dahl –ról ( 1751-1789) kapta.

Syyshehku- Dália
Syyslukukausi – Öszi félév
A finn iskolák öszi féléve nem kezdödik minden iskolában ugyanabban az idöben. A finn nyelvü iskolák öszi féléve augusztus 8 – deccember 20 között, a svéd nyelvü iskolák öszi féléve aug. 13. december 20 között van. Ebben az iskolai félévben egy néhánynapos szünet van októberben, neve : syysloma = öszi szünet . Ez régi hagyomány, régebben burgonyaszedési szabadságnak : perunannostoloma- nak hívták. Ennek az volt az oka, hogy a burgoonyaszedéshez minden kézre szükség volt és az iskolás gyerekek is részt vettek ebben a munkában. Azóta sokat változott a világ, a burgonyát már gépekkel szedik fel.
Syyslaulu – Öszi dal
Az egyik legszebb finn dal az összel kapcsolatos . Zenéjét Erna Tauro szerezte, szövegét Tove Jansson írta. Az eredeti svéd szöveget Esko Elstelä fordította finnre. Itt hallható finnül Anki Lindqvist elöadásában. https://www.youtube.com/watch?v=_tWqGEldKQ0 Szeretettel ajánlom a finnül tudóknak a dal nagyon szép és megható szövegének finn fordítását. http://www.sanat.one/suomi-sanat-lyrics/anki-lindqvist-syyslaulu-sanat-lyrics Az eredeti svéd szöveget itt lehet olvasni https://www.smule.com/song/svensk-trad-h%C3%B6stvisa-karaoke-lyrics/7331844_7331844/arrangement
Syysvilja- Öszi gabona
Az összel vetett gabona zöld vetésként telel át. Elönye, hogy ha száraz a nyár eleje akkor az összel vetett gabona jobb termést ad, mint a tavasszal vetett. Tavasszal a hó olvadás után a finn szántók nagyon nedvesek is lehetnek, amikor géppel nem lehet a földekre menni, hanem várni kell, míg azok kissé felszáradnak. Ezért a vetés ideje eltolódik és késöbb indul meg a csírázás.
Syysaurinko -Öszi napsütés
Finnországban összel, amikor rövidülnek a napok alacsonyról süt a nap ezért könnyen vakít és zavarja a látást. Különösen a délutáni közlekedésben kell nagyon figyelni , az alacsonyról vakító napsütés nem egy súlyos közlekedési balesetet okozott már. Ezért a napszemüveg viselése tanácsos, csökkenti a kontrasztokat és biztonságosabbá teszi a közlekedést
Syyspäiväntasaus – Öszi napéjegyenlöség
Ettöl a naptól kezdve gyorsan rövidülnek az északi félteke napjai. Idén ez a nap szeptember 23.-án lesz, amikor a napfelketétöl napnyugtáig 12 óra van az egész földön. A régiek tudták, hogy ha ilyenkor lehet északi fényt látni az fagyos idöt jelent . Abban is hittek, hogy a viharos nap sok havat jelent a következö télre és jó gabonatermést a következö évre.
Syystalvi – Télelö
Ez a szó a korai telet jelenti, ami föleg a Lappföldön észlelhetö már október végén. A levegö hüvösebb a madarak elhallgatnak,az utolsó hattyúk is elköltöznek délre és a leesett hó már nem olvad el. Az utak síkosak lesznek, elökerülnek a téli autógumik. A természetben csend és béke uralkodik.

Saariselkä. Foto: Satokangas
Syysleimukukka / Phlox paniculata – Lángvirág
Észak-Amerikai eredetü évelö, Finnországban is nagyon gyakran látható , az ösz elején virágzó, sokféle színben elöforduló, illatos növény. Nagyon mutatós mivel általában nagy csoportokba ültetik és eléri a 70-80 cm magasságot is. Illata különösen erös locsolás után.
Syysrypsi- Öszi repce
A un. öszi repce vetésének ideje Finnországban július végén van. Leginkább kissé lejtös földre vetik, mivel a teljesen sík földön megálló esöviz és a téli jég nagy kárt okozhatnak a szántásban. A vetés elött a szántóföldet traktor mögé felszerelt un. kultivátorral munkálják meg, ami forgatás nélkül lazítja a talajt. Öszi repcét egészen Oulu magasságáig – kb. 600 km Helsinkitöl északra – vetnek. Az áttelelés szempontjából nagyon fontos a vetést védö vastag hóréteg.

Öszi repce
Syyssade- Öszi esö
Finnországban a legesösebb hónap általában az augusztus. Ebben a hónapban Helsinkiben kb 80 mm esö esik kb. 15 esös napon. Északon Inariban kevesebb az esö , kb. 66 mm és átlagosan 16 esös napra lehet számítani. Az öszi esök nagyon fontosak a talajvíz szempontjából. Ha száraz a nyár, kiszáradnak a kutak és a talajvíz szintjét az öszi esök emelik meg. Az esövíz síkossá teszi az utakat és esös idöben az autókerekek kifogástalan állapota rendkívül fontos.
Syyspäivä – Öszi nap
Az öszi napokra jellemzö a gyakran ködös és hüvös reggel, esetleg deres határ. A szép öszi napokon süt a nap, de már nincs sok ereje . Gyakran fúj a szél és hullanak a színes falevelek. Egyre rövidebbek lesznek az öszi napok és hosszabb lesz az este.
Syysale – Öszi kiárusítás
Ez a finn szó röviditett formája a syys-alennusmyynti szónak. Alennusmyynti leszállított árakkal történö árusítást jelent. Évente több ilyen kiárusítási kampány van, tavasszal a téli ruhákat, összel a nyári holmikat lehet leszállított áron megvenni. Az árleszállítás hírét az üzletek nagy reklámokkal terjesztik és az öszi kiárusitás idején nem csak textilárut és nyári cipöket lehet leszállított áron venni, hanem mindent ami a kerttel összefügg többek között kerti bútort és kerti szerszámokat , grillezéshez szükséges sütöket és nyárikonyha felszerelést Az árak lehetnek 50 %-kal vagy még többel is is olcsóbbak mint a nyári szezon elején.
Syyssato – Öszi termés
Most van az ideje annak, hogy a konyhakertek termését betakarítsák a finn kertészek. A burgonyát szeptember elején szedik fel, de a sárgarépát sokkal késöbb, mert édesebb lesz, ha tovább marad a földben. A hagymát akkor kell felszedni, ha a szára eldöl. Ezekben a napokban nyírják a füvet utoljára de a lenyírt füvet nem gereblyézik össze, hanem helyben hagyják- természetes trágya lesz belöle. Mivel sok zöldség van ilyenkor új receptekkel is találkozunk. Ilyenek pl. a zöldséges pite vagy a sült zöldségek receptje.
Syyssienet – Öszi gombák
A viszonylag meleg éjszakák és az esö kedvez a gombáknak. Összel nagyon sokan gombásznak Finnországban és sokféle gomba van a finn erdökben. Ezek közül az egyik legkedveltebb a finnül suppilovahvero nevü, magyar neve : tölcséres rókagomba ( suppilo = tölcsér finnül ) . Késö összel , még novemberben is lehet találni, de nem könnyü észrevenni a lehullott levelek között. Ha viszont valaki észreveszi, nagyon örülhet, mert általában sok van egy helyen.

Tölcséres rókagomba / Suppilovahvero
Kedves Olvasók !
Az összel kapcsolatos kis szógyüjteményemnek ez az utolsó szava:
Syyskuu – Öszhónap
A finn hónapok nevei nem követik a sok országban használt rendszert, Finnországban a hónapok nevei a természeti jelenségekkel függnek össze. Ilyen ez a hónap, az öszhónap azaz szeptember. Szeptemberre jellemzö a vándormadarak költözése déli tájakra. Minden olyan madárfajta mely rovarokkal táplálkozik – mint pl. a barázdabillegetök és a fecskék – elhagyja Finnországot a fagyos idö beállta elött azaz föleg szeptember végére esik a költözésük. Azok, melyek magokkal táplálkoznak mint pl. az erdei pinty, tovább maradnak. Késöbb azok a madarak is, melyek fötápláléka a hal délebbre költöznek, oda ahol nem fagynak be a folyók és a tavak.
Remélem, hogy a finn nyelv iránt érdeklödöknek hasznára válik ez a kis syyssanasto = Ösz szótár.
Syysterveisin. Öszi üdvözlettel:
Judit Mäkinen
Visszajelzés: Finn szókincs – Hónapok – Kuukaudet | Finnországi Levelek / Letters from Finland.
Visszajelzés: Finn szókincs-Suomalainen sanavarasto | Finnországi Levelek / Letters from Finland.
Visszajelzés: Finn szóáradat – Suomalainen sanatulva | Finnországi Levelek / lLetters from Finland.
Visszajelzés: Öszi szavak szótára | Finnországi Levelek / lLetters from Finland.