Finnországi levél hazámból Finnországból szülöhazámba Magyarországra
Kedves Olvasók !
Hozzánk lassan beköszönt az ösz és ezzel a kultúrális élet is új arcot ölt. Megnyílnak a színházak, elkezdödnek a klasszikus hangversenysorozatok. Az ösz kicsit mozgalmasabb mint a nyár, bár Finnországban nyáron is számos kultúreseményt rendeztek és a szabadtéri nyári színpadokon is élénk élet folyt.
Mai levelemben az augusztus-szeptember fordulóján megrendezésre kerülö Helsinki ünnepi hetekröl írok.

Helsinki ünnepi hetek
Egy kis történelem
A Helsinki ünnepi heteket ( Helsingin juhlaviikot ) 1968 óta rendezik . Alapitására azért került sor, mert ezzel az eseménysorozattal akartak az 1951-1965 között rendezett , Sibelius hetek nevü eseménysorozatnak tágabb kereteket biztosítani.
Az ünepi hetek – Finnország legnagyobb müvészeti fesztiválja – idén ünnepli 50. születésnapját. A rendezvények felölelik a színház, cirkusz, zene, képzömüvészet és a filmszínház területeit. Az eseménysorozat ékszerének a Müvészetek éjszakája tekintendö.
A Müvészetek éjszakája
Elöször 1989-ben rendezték ezt az eseménysorozatot Turkuban és Helsinkiben. Azóta az ország sok városában látogathatják a lakosok ezen az éjszakán a legkülönbözöbb hangversenyeket, színházakat, gallériákat élvezve a már sötétedö augusztusi éjszakát , az ösz sejtelmes illatait, az esti kivilágítás fényeit. Vannak olyan rendezvények is, melyeket csak erre az éjszakára terveznek, ilyen pl. a kávéházakben rendezett szavalóest .
Idén a müvészetek éjszakájának rendezvényeit augusztus 23.-án, csütörtökön látogathatták az érdeklödök.

Müvészetek éjszakája
Müvészetek éjszakája a Magyar Kultúrális és Tudományos központban Helsinkiben
A központ Helsinki belvárosában van, könnyen megközelíthetö helyen. Augusztus 23.-án du 17-19 óra között a látogatók a magyar táncházak hagyományaival ismerkedhettek. Az összegyült vendégeket Dr. Richly Gábor az intézet igazgatója üdvözölte.
Egy kis háttér
A táncházak a 70-es években születtek Magyarországon annak érdekében, hogy a nagyvárosi fiatalok is megismerjék gyökereiket és a régi,hagyományos magyar néptáncokat úgy, hogy maguk is megtanulják ezeket a táncokat.
A külföldön müködö táncházaknak nem csak az adott országban élö magyarokat összefogó jelentösége van, hanem egyben a magyar kultúra terjesztésében is fontos szerepet játszanak.
A helsinki magyar központban szatmári és székely táncokat mutattak be, a résztvevö közönség is táncolt.
A táncokat Gazdag Béla néptáncmüvész és Gálfi Botond mutatták be . Mindkettöjüknek finn táncpartnerük volt, nevezetesen Jenni Kuopala és Mari Castrén. Táncoltak az idösebbek is, Gálfi Botond szülei Irén és István.
A zenéröl egy kvartett gondoskodott, Katri Haukilahti és Paula Susitaival hegedült, Pauliina Näsänen harmonikázott és Ilkka Heinonen volt a nagybögös.
Gazdag Béla magyar táncokat tanított a nagyszámú közönségnek, mindenki részt vett a közös táncokban.
Az ünnepi hetek színpadai között elsö helyen van az un.
Huvila Teltta – Huvila sátor
A névben benne van a huvi = szórakozás szó, de a huvila magyarul házat / villát is jelent. A sátor a fesztivál idején a Hakaniemi nevü városrészben áll egy tengerparti öböl partján ennek neve Tokoinranta . Mindenféle tömegközlekedési eszközzel megközelíthetö, a belvárosból 10 perces sétával érhetö el.
A sátorhoz egy hangultos étterem is kapcsolódik, amit a vendégek a hangversenyek elött és után, valamint a szünetekben is látogathatnak. Frissítök és teljes menü várja a vendégeket. Megjegyzendö, hogy itt 18 év a korhatár, ennél fiatalabbak csak kísérövel léphetnek be ide.
Röviden a Huvilateltta programjáról
A számos finn müvészen kivül több külföldi szereplö is gondoskodik a sokoldalú programról. Amerikai és ukrajnai együttesek is is szerepelnek . A könnyüzenét képviselök mellett helyt kap több szinfonikus zenekar is, aug. 28.-án lép fel a Tapiola Sinfonietta nevü nagysikerü zenekar. Ez nagyon érdekes este lesz, mert a zenekarral együtt lép színpadra az Egotrippi nevü popzenekar is, mely így ünnepli 25. születésnapját .
Az ûnnepi hetek programja rendkívül változatos, csak az elsö nap 300 különbözö rendezvény volt Finnország fövárosában.
Az érdeklödök itt ismerkedhetnek az ünnepi hetek programjával : http://2017.helsinginjuhlaviikot.fi/ohjelma/
Kedves Olvasók !
Tegnap a magyar kultúrközpontban követtem az ott rendezett programot, ott készültek a fenti képeim. Kézzelfogható volt a finnek és magyarok élö barátsága és a magyar kultúra iránti érdeklödés Finnországban. A magyar intézet változatos és sokoldalú programjának szervezéséért az igazgatónak, Dr. Richly Gábornak és csapatának jár a köszönet.
Judit Mäkinen
- Forrás :
- https://fi.wikipedia.org/wiki/Helsingin_juhlaviikot
- https://www.ticketmaster.fi/artist/helsingin-juhlaviikot-helsinki-festival-lippuja/856406
- https://fi.wikipedia.org/wiki/Taiteiden_y%C3%B6
- http://www.ksml.menoinfo.fi/helsinki/tanssi/taiteiden-yo-unkarin-kulttuuri-ja-tiedekeskuksessa-238/880638
- https://m.tori.fi/vi/49749615.htm
- http://2014.helsinginjuhlaviikot.fi/info/liput/vip-paketit/
Szívet melengető beszámolódat örömmel néztük. Köszönet érte. L.
KedvelésKedvelik 1 személy
Kedves Lia ! Ez a táncház is azt bizonyította, hogy a tánc és annak müvelése nincs sen korhoz sem nyelvhez sem hazához kötve, A tánc mint a zene is határok nélkül egyesít mindenkit.
KedvelésKedvelés