Kedves Olvasók !
Ma Finnországban zászlós ünnepnap van, nemzeti eposzunk a Kalevala napján lobognak a zászlók .mindenütt, a mi kertünkben is.
A Kalevaláról korábban már többször is írtam, de ez egy olyan téma ami minden évben aktuális, A Kalevala eposza egyike Finnország nemzeti szimbólumainak.
Egy kis történelem
Kalevala napját az 1860-as évek óta ünnepli az ország, mégpedig Savokarjala diákszövetségének kezdeményezésére.
Elias Lönnrot 1835 február 28.-án írta alá az elsö kiadás – Vanha Kalevala un. Régi Kalevala – elöszavát és február 28.-át, mint az eposz ” születésnapját” már az 50. és 75. évfordulóján is nagy ünnepségek fémjelezték. A zászlók az 1920-as évek végétöl lobognak ezen a napon, rendelettel megerösítetten 1978-óta .
A Kalevala kiadása idején Finnország – autonom hercegségként – Oroszország része volt. Az eposz a finn nyelvü kultúrára terelte a figyelmet , söt külföldön is érdeklödést keltett. Az elsö svéd nyelvü fordítás hat évvel az elsö kiadás után 1841-ben látott napvilágot. A fordító Mattias Alexander Castrén ( 1813-1852) a Helsinki Egyetem finn tanszékének elsö professzora volt.
A Kalevalának köszönhetöen fokozódott a finnek nemzeti önérzete és saját nyelvükbe valamint kultúrájukba fektetett hite, Európában az eposzt Finnország nemzeti eposzának hívták.
De kinek is köszönhetö a Kalevala ? A finn népköltészet talán soha nem látott volna napvilágot, Elias Lönnrot nélkül.
Ki volt Elias Lönnrot ?
Röviden összefoglalva Elias Lönnrot ( 1802-1884) a Kalevala és a Kanteletar verseinek gyüjtöje, szerkesztöje és kiadója , orvos, a finn nyelv kutatója, szótárak szerkesztöje, az elsö finn nyelvü újság kiadója és újságírója, ezen kivül a finn botanika úttöröje is volt. Ezen kívül öt gyermek édesapja is volt, feleségenek neve Maria Piponius . Öt gyermekéböl csak egy : Ida érte el a felnött kort a többit a járványos betegségek vitték el.

Elias Lönnrot
Helsinkitöl nem messze , Sammattiban született, szegényes, fából épült szülöházának neve
Paikkarin torppa
Lönnrot édesapja Fredrik Johan Lönnrot szabó volt. A szabók mindenféle munkát csináltak, szabtak,varrtak, söt foltoztak is A paikka szó finnül nemcsak helyet, hanem többek között foltot is jelent a torppa szó pedig magyarul kunyhó vagy viskó. Így a paikkari szó a szülöhely neve a szabó házát jelentette.

Paikkarin torppa
Elias Lönnrot szülöháza a Valkjärvi nevü tó partján egy kis dombon áll – jelenleg nyaranta nyitva tartó múzeum, a közel hozzá egy kis kiemelkedésen 1952 óta áll Lönnrot szobra, mely Eino Räsänen szobrászmüvész alkotása.

Elias Lönnrot
Elias a család negyedik gyermeke volt. Legidösebb bátyja , Henrik Johan Lönnrot segítségével elöször Tammisaari városában tanult , innét került Turku híres iskolájába a katedraalikoulu-ba. Itt tanult meg latinul és svédül. Pénzhiány miatt kénytelen volt abbahagyni az iskolábajárást . A Sammatti káplán, Johan Lönnqvist segítségével 1820-ban Porvoo liceumában tanult, majd Hämeenlinna-ba költözött, ahol az ottani patikus Lorenz Johan Bjugg alkalmazta latin tudása miatt gyógyszerészsegédnek. Hamarosan jobbra fordult a sorsa, mivel a körorvos, Johan Erik Sabeli és egy hämeenlinnai iskolaigazgató, Henrik Långström segítégével abbahagyhatta a munkát és teljes erejével tanulhatott tovább. Tanulmányait Turku Akadémiáján folytatta, a szükséges pénzt házitanítóként kereste meg. Több családnál is dolgozott, ezek közül Lönnrot életében kiemelkedö szerepet kapott a sebészet és szülészet turkui professzora Johan A. Törngren családja. Itt ébredt fel érdeklödése a költészet és a finn nyelv iránt. A filozófia kandidátusi címet 1827-ben szerezte meg Väinemöinen-röl írt munkájával. Ezután orvostudományt tanult elöször Turkuban, majd Helsinkiben.
Elsö versgyüjtö körútjára 1828 áprilisában indult. Ekkor találkozott egy énekesként is ismert munkásemberrel Juhana Kainuulainen-nel ( 1788-1848). A vele töltött két nap alatt 50 verset jegyzett fel Lönnrot, ezek legnagyobb részét varázsigék és ráolvasások tették ki. Lönnrot a Kalevala verseit összesen 9 különbözö úton gyüjtötte össze. Többen is énekeltek,neki ezek között elsösorban Arhippa Perttunen említendö aki 1834-ben 4100 külöbözö verssel gazdagította Lönnrot gyüjteményét.

Arhippa Perttunen
A verseket általában összekapcsolt kezekkel énekelve adták tovább egymásnak a Kareliában élö generációk. A versekre jellemzö az, hogy minden sor 8 szótagból áll . Az összekapcsolt kezek szimbóluma megtalálható pl. az 1911-ben alapitott Kalevala társaság logojában is, melyet Finnország egyik legjelentösebb müvésze Akseli Galén-Kallela tervezett.
.A kép közepén az egymásba kulcsolt kezek láthatók.
Elias Lönnrot alapító tagja és elsö titkára volt az 1831-ben életre hívott Finn Irodalmi Társaság- nak, a Suomalainen Kirjallisuuden Seura-nak. A társaság támogatta a népdalok gyüjtését és kiadását.
Orvosi diplomát 1832-ben kapott és olyan munkahelyre vágyott, mely mellett folytathatja versgyüjtö körútait. Így került az akkor 400 lakosú Kajaani nevü városba, mely észak-karélia tájegységének városa, jelenleg 37650 lakosa van. A városban akkor nem volt kórház, Lönnrot körzeti orvos volt.
Kiadta a Suomalaisen Talonpojan Koti-Lääkäri kirja / A Finn Paraszt Házi-orvos könyvét hangsúlyozva a tisztaság és a helyes étkezés jelentöségét a betegségek megelözésében.Emlékét Kajaaniban szobor örzi

Elias Lönnrot
Ez a szobor Mauno Oittinen szobrász müve és 1942 óta emlékeztet Kajaani körorvosára, a Kalevala verseinek gyüjtöjére. A Kajaaniban körorvosként töltött húsz év ( 1833-1853) után Elias Lönnrot 1854-1862 között a Helsinki Egyetem finn nyelv tanszékének professzoraként dolgozott. Bár leginkább a Kalevala verseinek gyüjtöjeként ismeri a világ, irodalmi munkássága rendkivül sokoldalú volt és sok minden másra is kiterjedt.
A zsoltárbizottság tagjaként aktívan részt vett több zsoltárszöveget írt, és 64 zsoltárt fordított finn nyelvre. Mivel a finn hangszer, a kantele pengetéséhez is értett, fejlesztette a finn nyelvü zenei nyelvet is .Lönnrot kanteleje szülöházában látható, mely manapság múzemként látogatható a nyári szezonban.

Lönnrot hangszere: kantele
Elias Lönnrot 82 éves korában halt meg Sammattiban . Nyugdíjbamenetele után költözött vissza szülöhelyére ahol utolsó éveit az un. Lammin talo nevü házban töltötte. Sírja a Sammatti templom temetökertjében van, a sír képe Matti Henrik felvétele.

Elias Lönnrot sírja
A fekete gránitból készült obeliszket a Finn Irodalmi társaság/ Suomalaisen Kirjallisuuden Seura állítatta Gustaf Nyström tervei szerint 1886-ban. Elias Lönnrot és feleségének nyugvóhelyét évente többezren látogatják adózva a finn irodalom kimagasló alakjának emléke elött.
Kalevala a világban
A Kalevala a finn irodalomnak az a képviselöje melyet a legtöbbször fordítottak le idegen nyelvekre. Svédül 1841-ben jelent meg, azóta összesen 60 nyelen olvasható a Kalevala.
A teljes Kalevalának Öt magyar fordítása létezik az elsö Barna Ferdinánd müveként 1871-ben jelent meg. Ezt követték Vikár Béla fordítása 1909-ben, Nagy Kálmán munkája 1972-ben Rácz István fordítása 1976-ban és Szente Imre müve 1987-ben.
Mindenféle Kalevala
A Kalevala a finn iskolások kötelezö olvasmánya volt és mint ilyen nem tartozott a szívesen olvasandók közé. Kirsti Mäkinen a finn nyelv és irodalom tanára modernizálta a régies szöveget, ennek eredménye az Otava könyvkiadó gondozásában 2002-ben megjelent a
Suomen lasten Kalevala/ A finn gyerekek Kalevalája
A mai , modern nyelven írt izgalmas kalandozásról mesélö szöveget már a hatévesek is szívesen hallgatják. A gyerekek Kalevaláját Pirkko-Liisa Surojegin rajzai díszítik.
Egy másik mü is közelebb hozza a Kalevalát a gyerekekhez és ez a
Kutyák Kalevalája (Koirien Kalevala)
Mauri Kunnas, Finlandia díjas író és illusztrátor alkotta ezt a könyvet, ami szintén az Otava könyvkiadó gondozásában jelent meg 1992-ben, nagy sikert aratva. A magyar fordítás Kutya egy Kalevala címmel Jankó Szép Yvettnek köszönhetö. Ennek a magyar címnek szerintem negativ zöngéje nem felel meg a finn cim szellemének, talán azt gondolta a fordító, hogy ezzel jobban felkelti az érdeklödést ?
A könyvet az író, Mauri Kunnas illusztrációi díszítik, Finnországban óriási sikere volt és van, több kiadást is megért.
Elias Lönnrot emlékét nemcsak könyvek örzik. A Kalevala társaság mellett kiemelendö a
Kalevalai Nők Szövetsége (Kalevalaisten naisten liitto)
Egy kis történelem:
Elsa Heporauta írónő (1883-1960) ötlete volt a Kalevala százéves ünnepségének idején 1935-ben, hogy kellene valamit tenni a finn népi kultúra és a népi hagyományok érdekében. Az ötletre az adott okot, hogy a rendezett ünnepségeken ö volt az egyedüli a sok frakkos és estélyi ruhás ünneplő között, aki ünnepi öltözékül finn népviseletet választott.
Kezdeményezésére egy bizottságot alapítottak melynek feladatául azt tűzték ki, hogy szobrot emeljenek a Kalevala verseit éneklő nők emlékére. A szobor tárgyául Louhi-t a Kalevala erös asszonyát választották. Rácz István így ír róla Kalevala fordításának eligazítójában: ” Pohjola népének uralkodója Louhi, Észak úrasszonya “. Hogy a szobor költségeit fedezni tudják elkezdték gyártani az ősi – archeológiai leletekben talált – finn ékszerek másolatait. Így született meg az egyik legismertebb finn vállalkozás
Kalevala Koru (Kalevala Ékszer) vállalat.
Louhi észak úrasszonyának szobrát Emil Halonen szobrász készítette el 1942-ben, a bronz szobor a Kalevala Koru gyárának aulájában, Helsinkiben látható.
A Kalevala koru ékszerei bronzból, ezüstből és aranyból készülnek. Az ékszertervezöktől elvárják a történelem ismerete mellett az alkotó tehetséget is, az alapító Elsa Heporauta mottója szerint:
“Sen, joka kopioi, on myös luotava uutta” azaz : Az aki másol, annak újat is kell alkotnia. Ebben a szellemben készültek és készülnek mind a mai napig a modern, jellegzetesen finn ékszerek.
A régi mintákat utánzó ékszerek főleg bronzból és ezüstből készülnek. Ilyen pl. a mellékelt képen levő Euran sydän = Eurai szív másolata látható. Az eredetit Eura helység Pappilanmäki / Paplak dombja nevü helyén találták az archeologusok, a viking idökböl származik Kr.utáni 800 – 1050 évekböl.
Jelenleg ezüst és bronz változata kapható, rendkívül kedvelt ajándék minden alkalomkor és mindenkinek, akinek ” helyén van a szíve”.
Kedves Olvasók!
Ha valaki Önök közül Helsinki szívében az Eljas Lönnrotról elnevezett utcán a Lönnrotinkatu-n sétál az un. Vanha Kirkko /Öreg templommal szemben egy kis parkban egy szoborral találkozik. A szobor Emil Wikström müve, 1902 óta emlékezteti az arrajárót a finn nyelv és kultúra egyik elévülhetetlen érdemeivel rendelkezö alakjára Eljas Lönnrotra.
Mint minden évben, idén is megkoszorúzza a Kalevala társaság Eljas Lönnrot szobrát Helsinkiben. A Design múzeumban a Kalevalai nök szövetségének ünnepségén Ildikó Lehtinen docens. mond ma ünnepi beszédet a Kalavalai näk és a kalevalai otthon címmel.
Az országban mindenütt ünneplik a Kalevalát, Finnország nemzeti eposzát és vele a finn kultúra napját.
Judit Mäkinen
Források:
- https://fi.wikipedia.org/wiki/Kalevalan_p%C3%A4iv%C3%A4
- https://fi.wikipedia.org/wiki/Elias_L%C3%B6nnrotás
- http://www.juminkeko.fi/lonnrot/
- http://neba.finlit.fi/kalevala/index.php?m=71&l=1
- http://www.parkkinen.org/kalevala_ruotsiksi.html
- https://fi.wikipedia.org/wiki/Matthias_Alexander_Castr%C3%A9n
- http://kalevalaseura.fi/kalevalaseurasta/kalevalaseuran-historia/
- http://www.finlit.fi/fi/suomalaisen-kirjallisuuden-seura#.VsBeBvmLTIU
- http://www.kalevalaseura.fi/kaku/sivu.php?n=p1a2&s=p1a2s1s1&h=hp1a2&f=fp1s
- http://www.libri.hu/konyv/janko_szep_yvette.kutya-egy-kalevala.html
- http://profunduslibrum2.blogspot.fi/2013/09/mauri-kunnas-kutya-egy-kalevala.html
- http://www.wikiwand.com/fi/Kalevalaseura
- http://www.duodecimlehti.fi/web/guest/
- http://www.panoramio.com/photo/93549543
- http://www.rky.fi/read/asp/r_kohde_det.aspx?KOHDE_ID=1353
- http://salpakirja.net/75307/elsa-heporauta-eras-elamankaari/
- http://www.keskisenkello.fi/kalevala-koru-euran-sydan-riipus-hopea-10952-p-11718.html
- http://fi.wikipedia.org/wiki/Kalevalaisten_Naisten_Liitto
- http://www.kalevalakoru.fi/maksuna_pala_kultaahttp://www.maurikunnas.net/mauri_kunnas/teokset/kuvakirja/fi_FI/koirien_kalevala/
- http://lastenkirjahylly.blogspot.com/2010/02/kalevala-lumoaa-koko-perheen.html
- http://www.kalevalaistennaistenliitto.fi/2018/01/11/kalevalan-paiva-designmuseossa-28-2-2018/
- Paikarin torppa , Lönnrot kanteleje és szobra Paikkarin torpa kertjében képek : saját felvételeim.
Visszajelzés: Február 28. Kalevala napja | Finnországi levelek/ Suomesta unkariksi/Hungarian letters from Finland
Visszajelzés: Február 28. Kalevala napja, a finn kultúra napja | Finnországi Levelek / Letters from Finland.
Visszajelzés: A Kalevala írójáról nemcsak utcát, hanem kisbolygót is elneveztek – maFINN
Köszönöm a hozzászólást.
KedvelésKedvelés
Köszönöm a hozzászólást . A Kalevalának ugye nincs írója, Elias Lönnrot orvos kiadója és gyűjtője volt a Kalevala énekeinek.
KedvelésKedvelés
Visszajelzés: Kalevala napjára készül Finnország 2019-ben. | Finnországi Levelek / lLetters from Finland.