Finnországi levél hazámból Finnországból szülöhazámba, Magyarországra
Kedves Olvasók !
Folytatva az ünnepi év eseményeinek ismertetését, mai levelem egy újabb megmozdulást ismertet meg Önökkel. A centenáriumi év számos országos kezdeményezése között van a Birdflife/Madárélet nevü szervezet finnországi egyesületének kezdeményezése: Ismerj fel 100 madarat az ünnepi évben.
Egy kis történelem
Finnország madártudományi egyesületeinek szövetségét – Lintutieteellisten Yhdistysten Liitto – 1973 januárjában alapították . Az alapító tagok között az ország sok részén müködö madártudományos egyesületei voltak. A szövetségre azért volt szükség, hogy az ország különbözö helyein a madarakról gyüjtött adatokat összefoglalják, valamint kapcsolatot teremtsenek a madarakat foglalkozásszerüen kutatók és a madarak iránt érdeklödö laikus madárkedvelök között. Ezen kívül célul tüzték ki a természetvédelem fejlesztését és a madárvilágot illetö ismeretterjesztést is.
Tíz évvel késöbb, 1983-ban adták ki az elsö
Suomen Lintuatlas / Finnország Madáratlasza c. könyvet.
A szerkesztök – Hyytiä K., Kellomäki E. és Koistinen J. – célja az volt, hogy kiderítsék, mennyi és milyen madár fészkel egy 10 x 10 km.-es négyzetalakú területen , ami az ország egész területét felölelve 3855 négyzetet jelentett. A terepen végzett munkában az 1974-79 közötti nyarakon 2000 madárkedvelö vett részt. A vállalkozás Finnország minden idök legnagyobb ornitologiai vállakozása volt. Ahvenanmaa szigetvilágától a Lappföld legmesszebbi csücskéig negyedmillió megfigyelést gyüjtöttek, a kiadott és államilag díjazott atlasz 235 madárfajtáról adott tájékoztatást.

Finnország madáratlasza
Ugyanebben az évben rendezték az akkor 5700 tagot számláló szövetség elsö, a Lappföld madaraival foglalkozó madártani tanfolyamát. A kutatás legfontosabb témája abban az évben a szürke darumadár volt.

Darvak
A következö évek szorgalmas és sokoldalú munkával teltek, 1991-ben került megrendezésre a madárodúépítés finn bajnoksága . Ebben az évben erösítették fel két darura azokat a rádióleadókat, melyek segítségével sikerült megfigyelni a darvak költözésének pontos útvonalát. A különbözö megfigyeléseket internetes oldalak segítették elö. Elöterjesztették a fehérhátú fakopáncs ( Dendrocupus leucotos) védetté nyilvánításának programját.

Fehérhátú fakopáncs
A szervezet neve 1995-ben Birdlife Suomi-ra változott. Egy évvel késöbb Lappeenranta-ban nemzetközi kongresszus került megrendezésre és kiadták a négyszer évente megjelenö Tiira nevü ujságot is. (Ezzel kapcsolatban egy kis finn nyelvtan. Tiira =csér, de tiirailla= bámulni ).

Az év madara: Charadrius dubius-Kis lile
Kiadták 2000-ben a világ madarainak finn nyelvü neveit összegyüjtö oldalt az interneten. A tagok létszáma gyorsan növekedett, 2003- ban a szervezetnek 9000 tagja volt, jelenleg 13 000 tagot tömörít a 30 egyesületet összefogó szervezet.
Suomi 100 – ismerj fel 100 fajta madarat !
A kampány célja, hogy növelje a madarak és ezen keresztül a természet alaposabb ismeretét és felhívja a figyelmet Finnország pompás természetére. A számlálás 2017 jan 1 – dec.31 között történik, bárki részt vehet rajta.

100 madárfaj
Nem cél, hogy minél több fajtáról számoljon be valaki, a cél az, hogy minél többen ismerjenek fel 100 különbözö madarat a Finnországban honos 470 fajta madár közül. Ezt azzal segítik elö, hogy az ország sok részén müködö madártani egyesületek gyakorlott madárismerök segítségével madarakat figyelö kirándulásokat szerveznek. Ezeken a túrákon részvételi díjat kell fizetni.
A Birdlife az év folyamán rendszeresen tájékoztat a kampány állásáról és elörehaladásáról. A résztvevök egy internetes cím segítségével jelentik be megfigyeléséiket. Jelenleg így áll a helyzet:
Augusztus 31.-vel bezárólag 1163-an jelentették be név szerint az általuk észlelt 100 féle madarat. Ezek a megfigyelések tovább folynak egészen az idei év végéig.
Madárfényképezés
Finnországban nagyon sokan foglalkoznak természetfotókkal, ezek között madárfotókkal. A minden évben megrendezett Vuoden Luontokuva / Az év természetfotója versenyre idén 14 251 képet küldtek be a fényképezéssel foglalkozók ezek közülo 3 312 kép van a madarak osztályában. Az eredményt október 21.-én fogják kihirdetni. De talán érdeklödésre tarthatnak számot a tavalyi versenyen indult madárképek is. A legjobb kép címe: Kiiruna maailman laidalla /Alpesi hófajd a világ szélén Juha-Pekka Paananen felvétele
Ezt a képet jól meg kell nézni, hogy felismerjük a sziklán álló madarat .
Kitüntették Jani Ylikangas képét is, a Peukaloisen konsertti / Ökörszem hangversenye c. képet.
Angliában reendezik a Bird phoptographer of the year / Az év madárfotográfusa c. nemzetközi versenyt. Idén az elsö díjat Richard Bond nyerte ezzel a Csóka és a nöstényszarvas képpel.
A képen a csóka a szarvas szeme körül tisztogat .
Egy finn fényképész Markus Varesvuo nyert elsö díjat a Twilight/ Szürkület c. fekete-fehér képpel a portfoliok között. A kép egy nagy szürke bagolyról készült

Twilight
Finn-magyar fényképészkapcsolat
Dr. Timár József magyar természetkedvelönek évtizedes kapcsolatai van a finn természetfotózással és az itteni természetfotósokkal. Ö orvos, akinek szenvedélye a természetfotózás. A Lappföldet bemutató kiállítása a Budapesti Finn Nagykövetség szervezésében 2017 augusztus 28-tól október 2-ig tekinthető meg a Magyar Természettudományi Múzeumban. Ez a kiállítás része a Suomi 100 ünnepi év programsorozatának. Ilyen az ö képe a darvakról

Timár József: Darvak
Kedves Olvasók !
A finnek és a természet szoros kapcsolatát tükrözi a centenáriumi év ünneplésének a fenti levélben ismertetett formája, Szeretettel ajánlom a magyarországi olvasóknak Dr. Timár József kiállítását .

Lappföld Dr. Timár József szemével nézve
A sokoldalú kiállítás azoknak is mutat újat akik már jártak a Lappföldön, az északi sarkkör felett.
Judit Mäkinen
Forrás:
- https://www.birdlife.fi/lintuharrastus/100lintulajia/?gclid=CjwKCAjwranNBRBhEiwASu908KxiJ89GYGO2ilfgUqK8pNgAX9OIvxydMymTs3Ap3H-EwczwTXUqUhoC1iYQAvD_BwE
- http://www.kirjapino.fi/product/suomen-lintuatlas/
- http://www.luontoportti.com/suomi/fi/linnut/kurki
- https://wwf.fi/elainlajit/valkoselkatikka/
- https://www.birdlife.fi/jarjesto/historiaa/
- https://www.birdlife.fi/jarjesto/jasenyhdistykset/
- https://www.birdlife.fi/lintuharrastus/100lintulajia/tuloksia/
- https://www.photocrowd.com/photo-competitions/photography-awards/bpoty-2018/
- https://www.photocrowd.com/photos/hind-jackdaw-966296.a15e4affb/
Kedves Judit! Írásodat és ajánlatodat, int eddig is, örömmel olvastuk. Üdvözlettel. Lia.
2017. szeptember 2. 20:57 Finnországi Levelek írta, :
> finnorszagilevelek posted: ” Finnországi levél hazámból Finnországból > szülöhazámba, Magyarországra Kedves Olvasók ! Folytatva az ünnepi év > eseményeinek ismertetését, mai levelem egy újabb megmozdulást ismertet meg > Önökkel. A centenáriumi év számos országo” >
KedvelésKedvelés
Kedves Lia ! Kiváncsi vagyok, hogy elmentek-e a kiállításra. Üdv. Judit
KedvelésKedvelés