Finnországi levél hazámból Finnországból, szülöhazámba Magyarországra
165.levél Finnországi múzeumok III. 2016 május 6.
Kedves Olvasók !
Mai levelemben folytatom a múzeum-témát és most elsösorban a természettel foglalkozó múzeumokról lesz szó. Ezeknek azért is van nagy jelentösége nálunk, mert a finnek kapcsolata a természettel egyike az ittélök legerösebb kapcsolatainak.
A finn ember a természetben keresi és találja meg a nyugalmat és a biztonságot. Követi és csodálja a változó évszakok sokrétüségét, a flórát és a faunát. A finn természet nemcsak zord, az ehetö erdei növények és bogyók a finneket többször is átsegítették a történelem viharos idöszakain. Mert ugye évszázadokon át csak és kizárólag a finn természet nyujtotta a mindennapi táplálékot és ezzel a megélhetést is. Nem volt külföldi import, a természetben található anyagokat kellett a lehetö legsokoldalúbban felhasználni.
Visszatérve a múzeumokra, Helsinkiben az egyik leglátogatottabb múzeum a
Luonnontieteellinen museo/Természetudományi múzeum
Az utcán sétálva a múzeum gyorsan felimerhetö mivel elötte áll Jussi Mäntynen szobrász teljes nagyságú Szarvas nevü szobra
A múzeum épülete Helsinki belvárosában 1913-ban készült el V.V.Belevitsch oktatásügyi tanácsos és Lev Schisko építész munkájaként azért, hogy itt müködhessen a már 1870-ben alapított orosz fiúiskola az Alexander gimnázium.
A gimnázium nem müködött itt sokáig, mivel Finnország önállóságának elnyerése után az ország területén lévö orosz ingatlanok finn állami tulajdonná váltak. Az épületben 1818-ben kezdte meg müködését a Finn Kadétiskola. Amikor 1923-ban ez a tanintézet a város másik részére költözött, az épületben a Helsinki Egyetem állattudományi intézete kezdte el müködését, neve az 1990-es évek óta Természettudományi múzeum.
A múzeumban a finn természetet sokoldalúan lehet tanulmányozni, nemcsak az állatvilággal , hanem a geologiával és a növényvilággal is ismerkedhetnek a látogatók. Az állandó kiállításon kívül változó kiállítások is vannak , a nagy földszinti aulában egy kitömött afrikai elefánt fogadja a látogatókat.
A legújabb természetközpont- melyben Finnország természetével alaposan és közelröl is lehet ismerkedni- Espoo városának területén van. Ez a központ Helsinkiböl könnyen elérhetö busszal és mivel a múzeum Nuuksio nemzeti parkja mellett van a látogató egyben a parkban is sétálhat.
Finnország természetközpontja Haltia / Suomen luontokeskus Haltia
2013-ban nyílt meg, építtetöi között megtaláljuk Espoo városa mellett Az Erdöügyi Igazgatóságot / Metsähallitus –t és a közeli járásokat. A modern épületet Rainer Mahlamäki ( 1956- ) építész tervezte, létrejöttét a Jane és Aatos Erko alapítvány egymillió euróval támogatta.
A központ bemutatja Finnország 37 nemzeti parkját, az állandó kiállítás audiovizuális bemutatója mind a négy évszakkal megismerteti a látogatókkal. A változó kiállítások új és új szemszögböl hozzák közelebb a természet csodálatos értékeit.
A Haltia központ látogatottsága egyre nö, 2015-ben 128 300 látogatót számláltak itt. Mivel ez a központ nincs messze Helsinkitöl – kb. 30 km-re van a fövárostól – és a mellette levö Nuuksio Nemzeti parkban Finnország sokoldalú természeti vonásait közelröl is lehet tanulmányozni, a központ a túrizmusban is jelentös szerepet játszik. Az 53 km2 területen fekvö Nemzeti parkban tavaly 343 800 látogató járt. A parkban vezetett sétákat is rendeznek megismertetve a látogatókat a finn flóra és fauna jellegzetességeivel. A Haltia központban kisebb kongresszusok is rendezhetök és idén az ide kiránduló iskolások csoportjai a természettel kapcsolatos oktatáson is részt vesznek.
Nem minden múzeum nyitott minden látogató elött. Egy ilyen múzeum a Helsinkiben levö
Tojásmúzeum/ Munamuseo
mely csak a kutatók számára elérhetäö. A múzeumot – Museum Oologicum R.Kreuger – Ragnar Kreuger (1897-1997) tanácsos alapította , aki gyüjteményét 1960-ban ajándékozta a Helsinki egyetem-nek. Gyüjteménye nemzetközileg is jelentös, mivel ezzel egyszerre megkétszerezödött a Helsinki múzeum anyaga . A világ kb. 10 000 madárfajának egyharmadát képviselve a Helsinki múzeumban több mint 3500 tojásokat tartalmazó ”fészek ” látható.
Ragnar Kreuger iskolásfiúként kezdett madártojásokat gyüjteni, ez gyakori hobbyja volt akkoriban a fiataloknak. Idövel innét-onnét magánszemélyektöl vásárolt tojásgyüjteményeket, elöbb csak ittenieket, késöbb a világ minden részéböl származókat. Tojásgyüjteményét több mint ötven éven át gyarapította nemcsak vett, hanem cserélt is tojásokat külföldi gyüjtökkel, akik számos országot képviseltek, ezek között vannak Ausztrália , India, Gambia, söt Dél-Amerikai országok is.
A múzeum egyik érdekessége a madagaszkári strucc tojása mely feltehetöen a világ legnagyobb madártojása 40 cm-es átmérövel. Hogy a nagyságáról legyen valami konkrét fogalom is, mellékelten egy adat: 120 tyúktojás férne bele.
A hatalmas gyüjtemény karbantartása egy müvész és preparátor John Grönvall ( 1895-1979) segítségével történt, aki óriási türelemmel és szakértelemmel javította az eltört tojásokat.
Természettudományi múzeumok Finnországban több helyen is vannak, ezek között az egyik legjelentösebb a Kuopioban levö, ahol szintén nagy tojásgyüjtemény várja az érdeklödöket.
A finnországi múzeumok nemcsak a felnötteket várják.
Helsinki legrégibb köházában – 1757 ben épült- a Szenátus tér sarkán levö un. Sederholm házban nyílt meg 2012-ben a gyerekeknek szánt múzeum, a neve:
Lasten kaupunki/Gyerekek városa.
Ebben a múzeumban a föszerepet a játékok és a játszás viszik. Itt lehet játszani az 1700-as éveket idézö üzletekben és mühelyekben, ülni az 1930-as évek iskolapadjaiban, ellátogatni a már csak az emlékezetben élö Nagyik otthonába.
Az idösebben visszaemlékezhetnek saját gyerekkoruk kedvenc játékaira, a babaházakra és falovakra, a rongybabákra és régi, kopott , játékban megviselt Micimackókra. A múzeum sok helyröl kapott ajándékokat, ilyenek a régi, felhúzható autók, motorbiciklik, kisvasutak. A háború utáni évekre a papirból készült babák és képek emlékeztetnek.
A múzeum gyüjti a régi játékokat, de követi a kor és ezzel a játékok változását is. Ebbe a múzeumba ingyenes a belépés, a felújított múzeum 2016 május 13.-án nyitja kapuit várva a kis és nagy látogatókat.
Kedves Olvasók !
Finnország múzeumainak témája kimeríthetetlennek látszik, hoszen az országban mintegy ezer múzeum müködik. Elözö leveleimben említett múzeumokon kívül még
Rengeteg érdekes múzeum
van, ilyenek az Arkkitehtuurimuseo/Építömüvészeti múzeum, Saamelaismuseo Siida/Számi múzeum, Suomen käsityön museo/Finn kézimunkamúzeum, Forum Marinum nevü múzeum Turkuban, vagy a Suomen valokuvataiteen museo/Finn fényképmüvészet múzeuma, Teatterimuseo/Színházmúzeum , Lottamuseo/Lottamúzeum, Arcticum Rovaniemi- ben, Urheilumuseo/Sportmúzeum, Työvänmuseo Verstas / Munkásmúzeum Tampere-ben, Suomen Lasimuseo/Finn üvegmúzeum stb. stb. stb.
Külön említést érdemelnek azok a múzeumok, melyek Finnország történelméhez és kultúrájához füzödö személyek otthonaiból létrehozott múzeumok. Ilyenek pl. a Sibelius múzeum Ainola, Urho Kekkonen elnök otthona, Pekka Halonen festömüvész otthona Halosenniemi, vagy Alvar Aalto építész otthona Helsinkiben.
A fenti felsorolással nem törekszem teljességre, hiszen az ilyen levelek kereteiben lehetetlen.
Azzal a reménnyel zárom Finnország múzeumaival foglalkozó leveleim sorát, hogy legalább egyesekben Önök közül kedves Olvasók felkeltettem az érdeklödést az itteni múzeumok iránt.
Judit Mäkinen
Források:
- https://luontaistuntijat.fi/content/tunnistatko-suomen-luonnon-sy%C3%B6t%C3%A4v%C3%A4t-kasvit
- https://fi.wikipedia.org/wiki/Luonnontieteellinen_museo
- http://fi.yelp.fi/biz/luonnontieteellinen-museo-helsinki
- http://www.museot.fi/museohaku/index.php?museo_id=9009
- http://www.kaupunginosat.net/oulunkyla/taiteilijoitten_Oulunkyla/tekstit_yl/mantynen_jussi.htmhttps://fi.wikipedia.org/wiki/Suomen_luontokeskus_Haltia
- http://www.haltia.com/ajankohtaista/uutiset/haltian-ja-nuuksion-kansallispuiston-suosio-jatkuu/
- http://yle.fi/uutiset/munamuseon_suurimpaan_munaan_mahtuisi_melkein_ihminenkin/7642484
- https://www.luomus.fi/fi/elaintieteelliset-kokoelmat/munakokoelma
- http://yle.fi/uutiset/munamuseon_suurimpaan_munaan_mahtuisi_melkein_ihminenkin/7642484
- http://yle.fi/uutiset/maailman_suurin_muna_myynnissa_lontoossa/6557266
- http://www.kuopionluonnontieteellinenmuseo.fi/
- http://www.visithelsinki.fi/fi/nae-ja-koe/nahtavyydet/helsingin-kaupunginmuseo-sederholmin-talo-lasten-kaupunki
- http://www.lelumuseohevosenkenka.fi/nayttelyt/laiva-on-lastattu-leluilla
Hozzászóláshoz be kell jelentkezni!