Tisztelet a háborús veteránoknak !

Április 27: zászlós ünnep. A veteránokat tiszteli Finnország.

Kedves Olvasók !

Április 27.-én magasan lobognak a finn zászlók. Az ország a II. világháború veteránjai elött tiszteleg ezen a napon.

De miért pont április 27.-én ?

Ezen a napon ért véget 1945-ben az un. Lappföldi háború, melyet Finnország vívott a német hadsereg ellen.

Mint Önök közül biztosan sokan tudják Németország nem volt ellensége Finnországnak egészen 1944 szeptember 4.-ig. Ezen a napon kötötte Finnország és a Szovjetunió  azt a fegyverszüneti megállapodást, melynek feltételeihez tartozott az, hogy Finnország kiüzi területéröl a német csapatokat. Ezért tört ki  – formális hadüzenet nélkül –  a finn-német háború, mely a Lappföldön zajlott. A német hadseger a finnekl ellen harcolva kezdte el a visszavonulást, felgyujtva a Lappföld minden települését. Az alábbi képek Rovaniemi pusztulását  mutatják 1944-ben.

A harc embertelen körülmények között csikorgó lappföldi hidegben folyt. A finn katonák föleg sítalpakon mozogtak.

300px-Finnish_troops_in_Lapland_War

A II. világháború Finnország részéröl 1945 április 27.-én  ért véget. Ezen a napon hagyta el az utolsó német katona Finnországot a finn – norvég határon Norvégia felé.

A háborús veteránokat a Valtioneuvosto / Államtanács döntésének értelmében  1987-ben, Finnország függetlenségének 70. évében  ünnepelte elöször az ország,  az ünnepre az akkori miniszterelnök Kalevi Sorsa indítványára került sor. Azóta ezen a napon  minden évben emlékszik az ország hivatalosan is a háborús veteránokra. Idén az országos ünnepséget Ouluban tartották. Az ünnepségen részt vettek:  Finnország elnöke Sauli Niinistö és neje Jenni Haukio, a miniszterelnök Juha Sipilä , valamint a hadsereg képviselöi. A veteránok és hozzátartozóik voltak a díszvendégek.

pic_5_863830_k863831_651

A békének nagy ára volt. Finnország ezzel kapcsolatos hadmüveleteiben- az un. téli-, folytatólagos- és lappföldi háborúban összesen 620 000 katona vett részt. Ezek közül több mint 93 000 adta életét a hazáért, 200 000 – en sebesültek meg, ezek közül 90 000 lett nyomorék egész hátralévö életére.

A 2015-ös adatok szerint a háborúk veteránainak száma 26 000 (15 000 férfi és 11 000 nö) közülük 3200 a sebesültek száma. Átlagos életkoruk 91 év. Az idös veteránok minden nap 40 lélekkel lesznek  kevesebben.

Rájuk emlékeztetnek  a  Veteraanien iltahuuto / A veteránok esti takarodó dalának sorai:

  • Hoivatkaa,kohta poissa on veljet                 Nemsokára elmentek a bajtársak,öket ápoljátok
  • muistakaa,heillä kallis ol`maa,                      drága volt nekik a földünk,emlékezzetek
  • Kertokaa lasten lapsille lauluin,                     Gyerekeiteknek, unokáitoknak dallal meséljetek
  • himmetä ei muisot koskaan saa !                  az emlékeket elhomályosodni soha ne engedjétek !
  •  

 

Ezt a takarodót itt lehet meghallgatni:

https://www.youtube.com/watch?v=arKxCiTZoyQ

A szólista Jorma Hynninen Finnország világhírü operaénekese, a kórus a Veteránok kórusa. A dal szövegének és zenéjének szerzöje: Kalervo Hämäläinen ( 1917-2015).

Kedves Olvasók !

Ezen a napon azokelött hajtunk fejet , akiknek  Finnország szabadságát és függetlenségét köszönhetjük.

 

Judit Mäkinen  

 

Források:

Vélemény, hozzászólás?

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

Hozzászólhat a WordPress.com felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Facebook kép

Hozzászólhat a Facebook felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Kapcsolódás: %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.