Finnországi levél hazámból Finnországból, szülöhazámba Magyarországra
148.levél Október II. Finn népviseletek. 2015 október 15
Kedves Olvasók !
Finnországban augusztus 5.-én ünnepelték a népviseletek 130.születésnapját. Ezért mai levelemben a finnországi népviseletekröl lesz szó. Közelebbröl egyes nöi viseletekkel ismerkedhetnek Önök. Hogy miért csak a nöi viseletekröl lesz most szó, annak okát az alábbi történelmi háttér magyarázza meg.
Egy kis történelem:
Az itteni népvisletek gyökereit az 1700-1800-as években találjuk meg, a nemzeti romantikus stilusirányzat idején születtek. Európában ez elsösorban 1890-1910 közötti idöt jelenti. Erre az idöszakra jellemzö volt a nacionalizmus. Akkoriban a különbözö müvészeteket összekötötte a hazai táj és kultúra megismerésére való törekvés. Ez észrevehetö volt mind a költészetben, mind a festészetben és más müvészetekben is.
A finnországi népviseletek ünnepi ruházatot jelentenek , ezeket nem használták/használják a hétköznapi, munkás életben. Ezért a ”népviselet” szó kissé félrevezetö. Mivel azonban az öltözékek tájvidékek szerint változóak , nemzeti viseletröl sincs szó. Jelenleg többszáz népviseletet ismer a finn kutúrtörténet, ezek egy része 130 évvel ezelött került elöször nyilvánosan bemutatásra akkor, amikor III.Alexander orosz cár és dán származású neje – dán neve Dagmar volt – Maria Fjodorovna meglátogatták az alattvalókat 1885-ben Lappeenranta városában.
A finnországi viseletekre jellemzö, hogy egy –egy bizonyos tájegységen használt öltözékek vonásait egyesítik. A viseletek nemcsak felsö ruhát jelentenek, az öltözék minden része jellegzegtes, az alsónemütöl a fejfedökig. Természetesen vannak férfiak és fiúk részére készült viseletek is.
Megjegyzés: – Azt ugye Önök mind tudják, hogy Finnország 1809 – 1917-ig Oroszország része volt .
III. Alexander nyolc alkalommal járt finn területeken, lappeenrantai látogatásnak célja hivatalos katonai parádé volt és ezért érthetöen nagy nyilvánosságot kapott. Az 1885 augusztus 5.-én megjelent Turun Lehti nevü újság részletesen beszámolt a keletfinnországi Lappeenranta városába történt látogatásról. Mivel ekkor mutatták be elöször nyilvánosan a különbözö tájegységek ünnepi viseleteit, ezt a napot – 1885 augusztus 5.-ét – tekintik a finn népviseletek születésnapjának.
Az alkalommal egy evezöscsónakot ajándékoztak cár nejének, melyben 8 fiatal lány evezett különbözö finn tájegységek népviseleteibe öltözve. Az ajándékcsónakot adományokból állították elö, összesen 7000 nö – nöi szervezetek tagjai, minden társadalmi osztályt képviselve – gyüjtötte össze a díszes csónakra a pénzt. Az evezöket forgató lányokat érdemes polgárok családjaiból választották. A képen az ajándékcsónakban evezö fiatal lányok egy része látható népviseletben:
A kormányos a Kuopioban állomásozó katonai ezred parancsnokának felesége Emelie de Pont asszony volt, délkaréliai viseletben nevezetesen a
Jääski járás ruhájában
Jääski sajnos már nincs Finnország területén, 1944-ben a Szovjetunió része lett Lesogorsk néven.Ezen a képen a Jääski viselet látható.
Az ing fehér, szük az ujja, a keskeny állógalléron piros hímzés van. Az inget felül egy nagy, ezüst bross fogja össze. A fekete gyapjúszoknya anyaga kézzel szött. A kötényen –anyaga szintén kézi szövöszéken készül – piros és kék csíkok váltakoznak, a kötény lehet fehér is. A kötény szélét kék csipke díszíti. A mellény a szoknya anyagából készül .Az asszonyok fehér fátylat, a lányok piros hajszalagot viselnek. Az öltözethez díszes öv és fehér harisnya tartozik. A cipö vagy fekete füzös cipö vagy festetlen börböl készült topánka.
Megjegyzés: Finnország legnagyobb nemzeti ünnepén a Függetlenség napján december 6.-án az állam elnöke és neje ünnepélyes fogadásán a vendég hölgyek közül többen is viselnek népviseletet. Ezt a Jääski öltözetet a TV egyenes adásából fényképeztem 2013 december 6.-án.
Kedves Olvasók !
Az alábbiakban azokkal az öltözékekkel ismerkedhetnek, melyeket a fiatal evezös kisasszonyok viseltek 1885-ben a cár látogatása alkalmával.
Megjegyzés : Elöre is bocsánatot kérek a finn szavak hiányos magyar megfelelöiért. Ennek legföbb oka, hogy a népviseletek ruhadarabjainak és a kiegészítö fejfedöknek , cipöknek, táskáknak, csattoknak, melltüknek és öveknek saját nevei vannak. Irodalmi források után kutatva nem találtam olyan magyar nyelvü irodalmat, melyben a finn népviseleteket ismertetnék magyarajkú szerzök. A finnül tudók ezen a címen ismerkedhetnek a népviseletekhez tartozó finn szótárral: http://www.kansallispuvut.fi/sanasto.htm#vyölliset
Uusimaa népviselete
Uusimaa nagy terület , többféle viselet létezik ebben a térségben. A cár látogatásakor Hanna Andersin kisasszony Askola viseletét hordta.
A hosszú ing , gyolcsszerü anyaga lenvászon. A négyszögletes nyakkivágás elöl nyitott, széleit keskeny vert csipke szegélyezi. A kivágást egy összehúzó szalaggal lehet szükiteni. A csuklót és a vállakat egy fehér szállal hímzett finom hímzés díszíti.A paumtbársonyból készült szoknya dísze a széles sötétkék-piros-sötétzöld csikozás . A széles csíkok között keskeny csíkok haladnak, ezek színeihez a fehér és a sötétvörös társul. A berakott szoknya 3 m anyagból készül.A mellény hosszú, részben berakott és szépen fekszik rá a szoknyára. A mellény anyaga a szoknyához hasonlóan csíkozott.
A nagy kötény fehér fátyolszövet. A kötényen elöl középen egymással szembe menö hajtások vannak.
A mellény felett nyitott fekete kiskabát van, ezt fémgombok díszítik. A felnöttek egy különleges kis kalapot viselnek – tykkimyssy- a lányok hajában piros selyemszalag van. A tykkimyssy magában véve müvészi alkotás, selyemböl készül, hímzés díszíti.Az öltözéket piros, sötétzöld, sötétkék vagy fekete harisnya egészíti ki, a cipö fekete, csattal díszitett.
A nök ezüstböl készült szoros nyakláncot viselnek.
Varsinaissuomi tájegységét Ellen von Troil kisasszony képviselte. Ö Turkuban lakott és Houtskär szigetének öltözetében evezett. Ez a sziget a Turku elött elterülö, nagy szigetvilág külsö szigeteinek egyike.
A nök hajukat szoros kontyba viselik, a konty körül üveggyöngyökkel díszített selyemszalagot, fejükön fehér, csipkés kis fejfedöt hordanak. A blúz fehér pamutgyolcsból készül, bö ujjal. A blúz csipkegallérja a vállra ér le. Az öltözékhez zöld füzö tartozik, ezt sokszor sárga selyemszalaggal szegik be és többszínü hímzett virágok díszítik. A szoknya anyaga piros gyapjúszövet. A csipkés, hosszú vászonkötény színe fehér. A rövid kabátot fehér báránybör dísziti. Az öltözethez selyemböl készült vállkendö tartozik. A viseletet fehér vagy piros harisnya és fekete cipö teszi teljessé.
Satakunta tájegységének viseletét Helmi Stenbäck kisasszony hordta, rajta
Säkylä viselete volt
A hosszú , bö ujjú ing alsó része berakott. A gallér keskeny, az ing válla hímzéssel díszített. A szoknya zöld-piros csíkos, berakott. A szoknyánál csak egy kicsit rövidebb hosszú, fehér kötény szintén rakott.
Az öltözékhez az övhöz csatolt kis, lefelé szélesedö táska tartozik , melynek széleit szarvasbör díszíti. A mellény alapszíne ugyanolyan piros, mint a szoknyáé, de másképp csíkozott, sötétzöd, kék és sárga vékony csíkok díszítik. A mellényt három pár zsinór fogja össze, ezekkel lehet a böséget szabályozni a viselönek megfelelöre. Az öltözéket fekete kabát és egy vert csipkével díszitett, fehér vállkendö egészíti ki.Säkylä viseletéhez ezüst nyakék és a kendöt összefogó, díszes sárgaréz csatt tartozik.Az asszonyok fejfedöje egy magas selyemkalap, fliterekkel és csipkével gazdagon díszítettAz öltözékhez piros, a bokánál díszített harisnya és fekete cipö tartozik, utóbbi lehet füzös vagy csattal díszített.
Erröl a ruháról sajnos nem találtam képet.
Pohjanmaa viseletét Emmi Cannelin kisasszony mutatta be Lappfjärd járásának ruhájában evezett. Ez a járás- finnül Lappväärti – jelenleg Kristiinankaupunki városának része.
A füles, sapkaszerü fejfedöt piros selyemszalagból készült ”rózsák” díszitik, az áll alatt selyemszalaggal kötik össze.A hosszúujjú fehér lenvászon blúz gazdagon hímzett és csipkével díszített. A fekete, elöl két gombbal csukódó mellény olyan rövid, hogy deréknél kilátszik a fehér blúz anyaga. A szoknya alapszíne piros, rajta térd alatt egy 5-10 cm széles keresztben haladó hajtás van.A kötény ugyanolyan színü, mint a szoknya, térd alatt ezen is keresztben haladó hajtások vannak. A harisnya fehér vagy esetleg fekete, a cipö fekete, pántos börcipö.
A Lappföld viseletét Anni Junttila kisasszonyon láthatta a tisztelt közönség.
Tudnivaló, hogy a Lappföldön 5 különbözö népviseletet hordanak, ezek: Peräpohjola, Rovaniemi, Alatornio,Tervola és Torniolaakso öltözetei. Sajnos nem találtam pontos adatot arról, hogy Junttila kisasszony melyik öltözetet viselte. Ö Ouluban lakott- ez a város nincs a Lappföldön.
Ha van rá érdeklödés egy legközelebbi levélben ismerkedhet majd a kedves Olvasó ezekkel az öltözetekkel .
Karjala népviseletében Lydia Haaranen kisasszony evezett. Rajta Äyräpää öltözete volt.
Äyräpää az elvesztett karéliai területeken van a jelenlegi Oroszországban. A ruha pontos leírását sajnos nem találtam meg.
Savo tájegységét Alma Ahnger kisasszony képviselte Pohjoissavolainen ( északszavoi) öltözetben
Az öltözet világos, kézzel szött csíkos és kockás anyagokból áll. Ehhez az öltözékhez nem tartozik mellény. Az ing egyszerü, fehér gallér nélküli, rövidujjú. A fehér alapszínü hosszú, böven rendözött szoknyát keskeny piros és kék csíkok díszítik. A ruhához tartozó kiskabát alapszíne ugyanolyan mint a szoknyáé, de a színes csíkozás más. A hosszú, fehér kötényen kék csíkozás látható. Az övhöz egy kis táska tartozik. Az övön vagy a kötényhez kapcsolódva kulcstartó van.
A múzeumokban örzött ruhákon vékony kockás kendöket is láthatunk. A kendöt lehetett fejkendöként vagy vállkendöként is hordani. Ha fejkendöként használták, akkor egyben a kis, hímzéssel díszített selyem fejfedöt ( tykkimyssy) is védte.
Ékszerként a kendöt vagy kiskabátot összefogó díszes ezüstbross szolgált.
Az öltözéket kézzel kötött piros-fehér csíkos vagy tiszta fehér harisnya és fekete füzös cipö, esetleg festetlen börböl készült lábbeli teszi teljessé.
Ida Ahlberg kiszasszony hordta Häme tájegységének, nevezetsen szülöhelyének, Janakkalának öltözékét. Ö akkor 27 éves volt és valamivel késöbb Finnország egyik legismertebb színésznöjeként lépett a nagy nyilvánosság elé.
Hämeen Janakkalan puku
Az alábbi képen az a ruha látható, melyet Tyyni Vahter tervezett régi adatok alapján 1953-ban.
Az ing gallérját és az ujakat azsúrozás díszíti. A gallért vert csipke szegélyezi. A piros szoknya csíkozott, elötte azsúrozással díszitett fehér kötény van. A fekete mellényt ezüst kapcsok tartják össze. Fejüket a fiatal lányok piros selyemszalagokkal díszitik, a felnött nök selyemböl készülöt, gazdagon díszített kis selyemkalapot hordanak. Az öltözékhez fehér harisnya és fekete csattos cipö tartozik.
Kedves Olvasók !
Az utóbbi évtizedekben Finnországban ismét nagy az érdeklödés a népviseletek iránt. Minthogy az ezekhez tartozó anyagok kézzel szöttek, áruk a csillagokban van. A felnöttoktatással foglalkozó intézetekben – työväenopistot- több helyen is oktatják a népviseletek készítését. Annak , aki a hagyományoknak megfelöen akar népviseletet készíteni nagy türelemre és hosszú ideig tartó, szorgalmas munkára van szüksége. Egyben megszünik az a problémája, hogy mivel is töltse a szabadidejét.
Az öltözetekhez tartozó régi motivumokkal díszített ékszereket a Kalevala koru nevü cég készíti.
Azzal a reménnyel zárom soraimat, hogy nemcsak a nöi olvasók érdeklödnek a finn népviseletek iránt.
Judit Mäkinen
- Források: https://fi.wikipedia.org/wiki/Kansallispukuhttp://digi.kansalliskirjasto.fi/sanomalehti/binding/459511#?page=1
- http://www.craftmuseum.fi/kansallispukukeskus/brage.htm
- https://fi.wikipedia.org/wiki/Kansallisromantiikka
- http://museoliitto.fi/museoviikko/listaus.php?nayttely_id=4557
- http://www3.lappeenranta.fi/museot/verkkonayttelyt/keisarinmatkasivut/lappeenranta.html
- http://www.kansallispuvut.fi/puvut/jaaski_np.htm
- http://www.craftmuseum.fi/nayttelyt/12_karjalaisia_kansallispukuja.htm
- http://draktbyra.brage.fi/brage/folkdrakter/view-47835-43
- http://www.kansallispuvut.fi/puvut/sakyla_np.htm
- http://elamanitilkkutakki.blogspot.fi/2015/08/suomalainen-kansallispuku-130-vuotta.html
- http://www.taitolappi.fi/raanunetti/index.php?k=8474
- http://www.karjalanliitto.fi/index.phtml?s=1019
- http://www.kansallispuvut.fi/puvut/kuopio_np.htm
- http://www.kansallispuvut.fi/puvut/janakkala_np.htm
- Képek:
- Régi kép : http://www.kansallispuku.com/index?page=5
- Jääsken puku: http://www.kansallispuvut.fi/puvut/jaaski_np.htm és
- saját felvétel
- Askolan puku: http://www.kansallispuvut.fi/puvut/askola_np.htm
- Houtskärin puku http://draktbyra.brage.fi/brage/folkdrakter/view-47835-43
- Satakunnan maakuntapuku: http://www.satakuntaliitto.fi/maakuntatunnukset
- Äyräpään puku: http://www.karjalanliitto.fi/index.phtml?s=2140
- Pohjoisssavolainen puku ( Kuopio) : http://www.kansallispuvut.fi/puvut/kuopio_np.htm
- Janakkalan puku: http://www.kansallispuvut.fi/puvut/janakkala_np.htm
A Pohjoissavolainen övtáskás, kulcstartós öltözete rendkívül praktikus! Augusztusban olvastam egy cikket, sok gyönyörű képpel illusztrálva, amiben gyerekek mutatták be a tájegységek ünnepi népviseleteit. Sajnos akkor nem mentettem el, remélem sikerül újra megtalálnom. A számi viseletek lélegzet elállítóan szépek.
KedvelésKedvelés
Sikerült megtalálnom az egyik cikket:
http://www.hs.fi/kulttuuri/a1305969269014
KedvelésKedvelés
Kedves liljana !
Köszönöm a cikket. Mivel az juliusban jelent meg most már csak úgy lehet olvasni az internten, ha fizet az olvasó érte.
KedvelésKedvelés
Nekem semmiféle előfizetésem nincs, valahogyan mégis hozzáférek a korábbi cikkekhez ( a teljes lapszámhoz persze nem ). A főoldalon a kulttuuri feliratra kattintottam, utána felső sorban a nagyítóra, végül a hakutermi helyére beírtam a megfelelő szavakat.
KedvelésKedvelés
Èn is megtaláltam fizetés nélkül a cikik elejét. Köszönöm az információt és minden szépet kívánok a kezdödö hétre !
KedvelésKedvelés