Finnországi levél hazámból Finnországból, szülöhazámba Magyarországra
145.levél 2015 szeptember 5
Kedves Olvasók!
Mivel nemrég új hónapot kezdtünk, aktuális lett írni arról, hogy mit is jelent a szeptember szó finn neve: syyskuu
Szeptember: syyskuu
A szószerinti fordítás: öszhónap. Ez az ösz elsö hónapja amit syyskesä-nek = ösznyárnak is hivnak. A szeptember eleje változó, egyes években még kimondottan meleg van, de már érezni az ösz leheletét. Reggelente Délfinnországban sincs 10 Celsius foknál melegebb, a Lappföldön idén már éjszakai fagy is volt.
A régiek szeptemberben az eget kémlelték és a tejútból próbálták meghatározni az elkövetkezendö tél várható idöjárását.
Ha a tejút keleti vége nem látszik tisztán, hanem inkább fátyolszerü, akkor az ösz vége enyhe de havas lesz, a tiszta idö fagyot jelent, hó nélkül. A tejút legmagasabb pontjának kinézetéböl a tél közepére lehet következtetni, nyugati vége pedig a tavasz kezdetének idöpontjára adott felvilágosítást. Azok a részek, ahol ködszerüen több csillagot lehetett látni a hóviharokat jelezték.
Az ösz legfontosabb munkái szeptemberben folytak, ilyen volt a termés felszedése a földböl: krumpli, répa, cékla, stb.
Az öszi szántás Finnországban szeptemberben kezdödött és a szántóföldek árkait is tisztitani kellett (Ugye azt tudják Önök – akik itt jártak,mindenütt észrevehették – hogy a finn szántóföldek árkosítottak).
A régi közmondás szerint . ”Amit augusztus nem föz meg, azt szeptember nem süti meg” azaz ami nincs kész már augusztusban abból nem lesz semmi szeptemberben (Mitä elokuu ei keitä, sitä syyskuu ei paista) , ha nincs kész az aratás mert nem érett még a gabona, a talajmenti fagy elviszi a termést.
Szeptembernek több jellemzöje is van, ezek közül a legegyszerübb észrevenni a rohamosan
rövidülö napokat.
Helsinkiben június elsején a nap 4.09 kor kelt fel és 22.29-kor nyugodott le, szeptember elsején ugyanezek az idöpontok így néztek ki: napkelte 6.13, napnyugta 20.20. szóval a nap már 4 órával volt rövidebb szeptemberben.
Az un. nyári idöszámítás még érvényben van, az órák átállítása a téli idöszakra majd október végén lesz esedékes. Az óraátállitásnak Finnországban nyáron semmi jelentösége nincs, mivel a fehér éjszakák idején mindíg világos van, semmilyen áramot nem spórolunk Mint Önök bizonyára tudják Finnország a kelet-európai idözónában van. Ez azt jelenti, hogy míg Magyarországon pl. reggel 8 óra van, nálunk már 9.-re jár. De vajon gondolták-e Önök, hogy Finnország és Dél-Afrika ugyanabban az idözónában vannak !
.Szeptemberre jellemzö a vándormadarak költözése déli tájakra.
Minden olyan madárfajta mely rovarokkal táplálkozik – mint pl. a barázdabillegetök és a fecskék – elhagyja Finnországot a fagyos idö beállta elött azaz föleg szeptember végére esik a költözés.
Azok, melyek magokkal táplálkoznak mint pl. az erdei pinty, tovább maradnak.
Azok a madarak is, melyek fötápláléka a hal délebbre költöznek, oda ahol nem fagynak be a folyók és a tavak.
A madarak egy része éjjel költözik, ilyenek a tüzikék ( pajulintu).
Most készülnek indulásra az erdei pintyek, az örvösgalambok és a ragadozómadarak közül a héjják és a sólymok. A darvak, seregélyek és a különbözö ludak nagy csapatokat alkotnak a mezökön, a magasból a költözö darvak hangja is sokszor hallható. Gyönyörü látvány az óriási V betüt formáló madarak vonulása a szürkéskék, öszi égen.
A madarak fantasztikus távolságokat képesek megtenni. A leghosszabbra a sarki csér (Sterna paradisaea, lapintiira) az északi -Jeges-tengertől, a partok mentén az Antarktiszra repül, ez kb. 20 000 km t jelent. Más madarak, mint pl. a galambok és a pacsirták nem mennek messzire, csak a Keleti tenger déli partvidékére és Nyugat-Európába költöznek télire.
Finnországban nagyon sokan vannak olyanok, akiket érdekel a madárvilág, a Birdlife nevü nemzetközi madáregyesület finn osztálya 30 finn madáregyesületet és több mint 12 000 tagot számlál soraiban.
Szeptember egyik jellegzetssége a gombaszezon
Ha melegek az éjszakák és sokat esett az esö, a finn erdök a legkülöbözöbb gombákat kínálják a gombaszedöknek. DE fö az óvatosság !!! Csak olyan gombát szabad szedni amit biztosan ismerünk. A kezdöknek ajánlatos valaki olyannal menni az erdöbe gombászni, aki ismeri a gombákat.
A nagyközönség felvilágosítása sokféle módon szervezetten is történik. Az egyik formája a felvilágosításnak a több városban is rendezett gombászókirándulások .
Helsinkihez közel a Nuuksio természetvédelmi parkban augusztus végétöl októberig több 3 – 4 óráig tartó gombászókirándulást is szerveznek gombaszakértö vezetésével. Nuuksio 53 km2-es parkjában müködik a Haltia nevü természetvédelmi központ, a kirándulások szervezöje.
A park busszal elérhetö Helsinkiböl.
A felvilágosítás másik formája a gomabszezon idején a piacokon müködö felvilágosítás . Ez úgy történik, hogy sok piacon van egy asztal, ahol gombák vannak kitéve névvel ellátott dobozokban.
Az asztal mögött gyakorlott gombaszakértö ül, akinek meg lehet mutatni az elözö napokban szedett gombákat. A szakértö útbaigazitása alapján döl el, hogy a bizonytalan gombász milyen ehetö- ne adj Isten mérges gombákat szedett össze. A szakértök legtöbbszöt a finn Martta-egyesület tagjai, erröl az egyesületröl egy késöbbi levélben majd részletesen is beszámolok.
Szeptember végén kezdödkik egy nagyon kedvelt gomba szezonja, a neve finnül:
Suppilovahvero /Cantharellus tubaeformis / Tölcséres rókagomba.
(Egy kis finn nyelvlecke: suppilo kiejtés szuppilo = tölcsér )
Általában csoportosan nö, kalapja a világosbarnától a sötétbarnáig változó, tölcséres szára sárgás.
Mohás fenyöerdöben gyakori. Ennek a gombának magas a D vitamin tartalma. Mind frissen- pl. gombapörkölt, tejszínes gombaszósz formájában- mint szárítottan felhasználható, a szárított gombát összetörve füszerként szerepelhet pl. levesekben, ragúban, húsételekben.
Számtalan könyv vár a kíváncsi gombászóra és a technika ide is eljuott, mivel
Lasse Kosonen gombaeligazító programja letölthetö mobil telefonra ( iPhone, iPhone, iPad, Android, és Windows Phone ) , nem kell hozzá internet kapcsolat. Így a gombászó már az erdöben is tanulmányozhatja remek képek segítségével a gombákat. A programban 140 gombafajta szerepel.A finnül tudóknak ajánlom a Mobiili Sieniopas nevü facebook oldalt, itt: https://www.facebook.com/sieniopas
Szeptemberben nincsenek zászlós ünnepnapok.
A Vállalkozók napját 1997 óta szeptember 5.-én tartják. Helsinkiben a távolsági buszok végállomása elötti téren, az un. Narinkkatori-n áll a Vállalkozók szobra.
A szobor tervezésére 2004-ben nemzetközi, meghívásos pályázatot írtak ki, a nyertes- svéd müvész: Eva Löfdal- alkotását 2006 ban, a vállalkozók napján leplezték le.
Szeptemberhez egy finn szó tartozik, melynek nincs egy szóval kifejezhetö magyar fordítása.- Ez a szó a
Ruska , azaz az öszi színpompa.
A ruska ideje kissé változó, szeptember közepén lehet a legszebb ruskát látni és különösen a Lappföldön, ahol nemcsak az északi tájra jellemzö, alacsony nyírfák pompáznak a legkülönbözöbb színekben, hanem a fák közötti aljnövényzet is, ennek földruska = maaruska a neve. Föleg a vörös áfonya leveleit csipi meg az elsö éjszakai fagy mint a mellékelt kép is mutatja.
A különbözö fák nem egyidöben váltanak színt, a leghamarabban a juharfa és a körisfa változik meg.
A finnek nagyon közel érzik magukhoz a természetet és szinte kivétel nélkül figyeli mindenki a természeti változásokat. A Lappföldre évente rendeznek szervezett öszi utakat is, ezek neve ruskaút = ruskamatka. Az északi sarkkör felett – ahova Finnország kb. 1/3 része is tartozik – fákat már csak elvétve lehet látni, azok is alacsonyak és csenevészek.
A lappföldi hegyek = tunturik alacsonyak és laposak, egy- egy hegy tetejéröl messzire ellátni. A kitáruló, határtalan színpompa olyan élmény, amit nem lehet elfelejteni. Ez az egyik oka annak, hogy sokan minden évben elmennek a Lappföldre, hogy élvezzék a ruska színpompáját.
Ezzel kapcsolatban van is egy mondás:
Akit egyszer megcsípett a lappföldi légy, az mindíg vágyik oda vissza.
Kedves Olvasók !
Míg ezeket a sorokat írtam, eszembe jutott, hogy mennyire örülhetünk annak, hogy olyan országban élünk, ahol négy évszak van. Minden évszaknak vannak sajátosságai és szépségei, melyek a természet változatosságának és csodáinak végtelen forrását jelentik. Színpompájával az ösz az egyik legszebb szaka az évnek, ha egyáltalán lehetséges az évszakokat szépség szerinti sorrendbe állítani.
Judit Mäkinen
Források: Vilkuna K: Vuotuinen ajantieto. Otava 1992 s. 258-259.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Ruska
- http://yle.fi/uutiset/luonto_ja_ymparisto/2010/09/linnut_kaantavat_nokan_kohti_etelaa_1956714.html
- http://feelthenature.fi/fi/marja-ja-sieniretket-nuuksiossa/
- http://www.mobiteos.com/sieniopas/
- http://www.yrittajanpaiva.fi/:
- http://www.moisio.fi/taivas/aurinko.php?
- http://www.birdlife.fi/lintuharrastus/vuodenkierto.shtml
- http://www.birdlife.fi/yhdistys/esittely.shtml
- http://www.mobiteos.com/sieniopas/
- Képek:
- Sarki csér: wikipedia
- Szállnak a darvak: http://www.suomenluonto.fi/sisalto/lukijan/kurkien-muuttopaiva/
- Haltia természetközpon http://inhabitat.com/a-green-roof-and-solar-panels-crown-finlands-gorgeous-haltia-nature-center/
- gombatanácsadás : http://minttulinkuvat.blogspot.fi/2011/08/elonkorjuun-aika.html
- tölcséres rókagomba : http://www.arctic-flavours.fi/fi/arktiset+aromit/sienet/luonnonsienet/suppilovahvero/
- ruska:saját felvételek
Köszönjük a sok érdekes információt. Kellemes szeptembert kivánunk Neked is.
KedvelésKedvelés
Köszönöm szépen az érdeklödét ,Nektek is a legjobbakat kívánva !
KedvelésKedvelés